13.4 C
Szczecin
29 marca 2024
Powiat Szczecinecki

Szczecinek/ Mowy końcowe w procesie o uśmiercenie łącznie 223 świń – 29 listopada

Sąd Rejonowy w Szczecinku chciał wysłuchać mów końcowych w procesie byłego kierownika fermy w Przybkowie Sławomira H. i weterynarza Piotra T. oskarżonych o uśmiercenie ze szczególnym okrucieństwem w sumie 223 świń na tej fermie. Rozprawę przerwał na wniosek obrońcy Piotra T.

W czwartek sędzia Katarzyna Brambor-Kwiatkowska na wniosek obrońcy Piotra T. przerwała rozprawę, na której zamierzała zakończyć przewód sądowy i wysłuchać mów końcowych stron. Przychyliła się do prośby obrony i wyznaczyła kolejny termin rozprawy na 29 listopada, by strony mogły przygotować się do końcowych wystąpień.

Wcześniej poinformowała, że postanowiła odpuścić uzyskanie dowodu z opinii uzupełniającej biegłej z zakresu trzody chlewnej. Przekazała, że biegła, z którą sąd się kontaktował, najpierw ze względu na ciążę, a następnie urlop macierzyński nie jest w stanie jej sporządzić czy też przedstawić przed sądem w formie ustnej. Jednocześnie sędzia Brambor-Kwiatkowska zaznaczyła, że odrzuciła wnioski o powołanie nowego biegłego. Uznała, że uzupełniająca opinia nie jest znaczącą dla sprawy i dopuszczenie tego dowodu i powoływanie nowego biegłego zmierzałoby do przedłużania postępowania.

Proces Sławomira H. i Piotra T. oskarżonych o uśmiercenie ze szczególnym okrucieństwem w sumie 223 świń na fermie w Przybkowie ruszył przed Sądem Rejonowym w Szczecinku 24 marca 2022 r.

Sławomir H. to ówczesny kierownik w fermie w Przybkowie pod Barwicami (woj. zachodniopomorskie), jego zadaniem był m.in. nadzór i kontrola nad stanem zdrowia zwierząt. Natomiast Piotr T. pracował tam jako lekarz weterynarz, gdy w lutym 2018 r. miało dochodzić do przestępstw.

Obu oskarżonym Prokuratura Rejonowa w Szczecinku zarzuciła uśmiercenie ze szczególnym okrucieństwem łącznie 223 świń na fermie w Przybkowie. Obaj, zdaniem prokuratury, działali wspólnie i w porozumieniu.

1 lutego 2018 r. mieli doprowadzić do śmierci nie mniej niż 165 sztuk świń. Użyli środka farmakologicznego do eutanazji w dawkach mniejszych niż zalecane lub w ogóle go nie podali, wstrzykując jedynie środek znieczulający i to także w niewystarczających dawkach. Następnie do zabicia zwierząt użyty został aparat techniczny do uboju zwierząt tzw. radical lub obuch młotka, którym były uderzane świnie.

Sławomir H. jeszcze 23 lutego 2018 r. miał uśmiercić kolejnych 30 świń, uderzając zwierzęta obuchem młotka. Jak wskazano w akcie oskarżenia, nie podał im żadnych środków farmakologicznych. 29 świń, zdaniem prokuratury, pozbawił życia 29 marca 2018 r. Piotr T. 11 sztuk nie próbował pozbawić świadomości, bez znieczulenia podał im środek zabójczy. Lekarz weterynarz przed sądem odpowiada także za poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Oskarżony Piotr T. przed sądem 24 marca br. nie przyznał się do uśmiercenia świń ze szczególnym okrucieństwem, a jedynie do poświadczenia nieprawdy w dokumentach, przy czym jego adwokat Jakub Rogólski poza salą rozpraw powiedział wówczas dziennikarzom, że obrona stoi na stanowisku, iż w grę wchodzi zwykła pomyłka w datach w sporządzanej dokumentacji. Lekarz weterynarz sam odmówił składania wyjaśnień na rozprawie. Sławomira H. nie było na pierwszej rozprawie.

Oskarżonym za uśmiercenie świń ze szczególnym okrucieństwem grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności (zarzucane przestępstwa popełnione były w pierwszym kwartale 2018 r., jeszcze przed wejściem w życie zaostrzonych przepisów, zgodnie z którymi maksymalna kara to 5 lat pozbawienia wolności – PAP). Natomiast za przestępstwo polegające na poświadczeniu nieprawdy w dokumentach Piotrowi T. grozi kara do 5 lat więzienia.

Akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi H. i Piotrowi T. w grudniu 2021 r. został skierowany do Sądu Rejonowego w Szczecinku.

Prokuratorskie śledztwo zostało wszczęte w kwietniu 2018 r. po tym, jak Prokuratura Rejonowa w Szczecinku uzyskała kluczowy dowód w sprawie. Był nim filmik, który został nagrany podczas zabijania świń obuchem młotka.

Źródło/ PAP/ fot. pixabay.com

Related posts

Na ulicach Szczecinka pojawiły się nowe radiowozy. To dwa SUV-y ufundowane przez samorząd i leśników

JK

Nowy teren zielony dla mieszkańców i turystów w Bornem Sulinowie

JK

Zachodniopomorskie/ Niepokalanki opuszczą dom w Szczecinku, bo jest ich za mało

JK

Ponad pół miliona złotych dla Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinku

JK

W Marcelinie w gminie Szczecinek oddano do użytku nową drogę

JK

Czy mieszkańcy Szczecinka są zdyscyplinowani? Więcej patroli policji i… dużo wątpliwości

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie