4.5 C
Szczecin
26 kwietnia 2024
Biznes Nauka

PKN Orlen: Centrum Badawczo-Rozwojowe to platforma współpracy m.in. ze startupami i uczelniami

Centrum Badawczo-Rozwojowe to platforma współpracy PKN Orlen ze startupami, wynalazcami, instytutami i uczelniami. To także szansa dla młodych naukowców, inżynierów, którzy zyskali bazę dla swych projektów – przekazał w czwartek Józef Węgrecki, członek zarządu koncernu.

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen w Płocku (Mazowieckie) odwiedziła w czwartek grupa blisko 40 uczniów z innowacyjnej klasy chemicznej tamtejszego Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego. To najstarsza szkoła w Polsce i jedna z najstarszych w Europie, istniejąca nieprzerwanie od 1180 r., popularnie nazywana „Małachowianką”.

Jak podkreślił PKN Orlen w przesłanej informacji, podczas wizyty w Centrum Badawczo-Rozwojowym uczniowie poznali specyfikę pracy w laboratoriach badawczych, mieli okazję obejrzeć prowadzone testy i badania oraz zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt, w który wyposażony jest płocki ośrodek. Młodzi goście – zaznaczył koncern – poznali też „wiele różnych możliwości zdobywania doświadczenia na różnym etapie rozwoju poprzez praktyki, staże oraz oferty zatrudnienia po zakończeniu studiów”.

„Centrum Badawczo-Rozwojowe to nowoczesna platforma współpracy pomiędzy PKN Orlen a startupami, wynalazcami, instytutami czy uczelniami. Stanowi ono również szansę dla młodych naukowców i inżynierów, którzy zyskali solidną, innowacyjną na skalę europejską bazę do rozwoju swoich projektów” – przekazał członek zarządu ds. operacyjnych koncernu Józef Węgrecki, cytowany w informacji prasowej.

Węgrecki zwrócił uwagę, że „sieć współpracy PKN Orlen już teraz obejmuje wszystkie uczelnie techniczne w Polsce działające w obszarze zainteresowań koncernu, m.in. Politechnikę Warszawską z jej filią w Płocku, Politechnikę Gdańską, Uniwersytet Warszawski, Instytuty Badawcze oraz instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz”.

„Chcemy budować poczucie wspólnoty i relacje z przyszłymi kandydatami do pracy, stąd nasze dzisiejsze spotkanie z uczniami innowacyjnej klasy chemicznej płockiej +Małachowianki+. Być może nasi dzisiejsi goście w przyszłości dołączą do grona naszych pracowników i będą rozwijać swoje kariery w Orlenie” – dodał Węgrecki.

Według PKN Orlen „Centrum Badawczo-Rozwojowe jest motorem rozwoju i innowacyjności dla całej Grupy Orlen, ponieważ budowa koncernu multienergetycznego nie jest możliwa bez potencjału w badaniach i rozwoju”.

„Własny ośrodek badawczy to dla PKN Orlen ważny krok na drodze do efektywniejszego opracowywania nowych technologii i produktów, budowania własnego know-how, a także uzyskiwania patentów dla nowatorskich rozwiązań” – podkreślono w informacji. Jak zaznaczył koncern, „przy opracowaniu innowacyjnych projektów w Centrum Badawczo-Rozwojowym wykorzystywany jest potencjał polskiej nauki”.

Uczniowie „Małachowianki” w trakcie wizyty w ośrodku zwiedzili m.in. zaplecze badawczo-testowe i poszczególne laboratoria, w tym Halę Odwzorowań i Pilotaży o powierzchni blisko 2000 m kw., gdzie – jak wyjaśnił PKN Orlen – „zaawansowana konstrukcyjnie oraz technologicznie powierzchnia umożliwia elastyczną zabudowę instalacji badawczych i pilotowych o wysokości dochodzącej (…) do 15 metrów”.

„W ten sposób nowe technologie oraz rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będą mogły wkroczyć w etap testowania w okolicznościach bliskich realnym warunkom produkcji” – dodał koncern.

„+Małachowianka+ postanowiła nawiązać współpracę PKN Orlen, aby wspierać edukację i poszerzać horyzonty myślowe uczniów. To dla nich ogromna okazja, aby mieć dostęp do nowoczesnego sprzętu i zobaczyć wykorzystanie chemii w praktyce. Będą mogli też zrewidować własne pasje i zainteresowania” – powiedziała Katarzyna Góralska, dyrektor szkoły.

Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN Orlen w Płocku otwarto w maju 2021 r. Jego budowa trwała od kwietnia 2019 r. i kosztowała ok. 184 mln zł. Placówka zajmuje się m.in. optymalizacjami procesów produkcji oraz nowymi technologiami w segmentach petrochemii, rafinerii, a także nisko i zeroemisyjnej energetyce.

Jak podkreśla PKN Orlen, zainstalowane na obiekcie panele fotowoltaiczne i turbina wiatrowa produkują zieloną energię; na miejscu można także skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

We wrześniu koncern ogłosił, że jego Centrum Badawczo-Rozwojowe chce wspierać dzieci i młodzież w nauce, m.in. chemii w ramach organizowanych tam cyklicznych spotkań.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Politechnika Koszalińska zorganizuje zajęcia z zarządzania finansami dla uczniów szkół ponadpodstawowych

JK

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego z pozwoleniem na budowę

JK

Skolwin. Dolina Turbinowa

JK

Cyfryzacja w dobie pandemii. Rządowe pieniądze na zakup m.in. tabletów czy laptopów

Admin

Nowoczesne technologie w edukacji morskiej

Admin

Ruszyła akcja promocyjna, można kupić nieruchomości od Miasta

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie