-2.3 C
Szczecin
8 lutego 2023
Powiat Wałecki

Szef MON: nie ma nowoczesnego wojska bez dronów

Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów; dostarczone Bayraktary będą wykonywać zarówno misje rozpoznawcze, jak i bojowe. To, co dzieje się na Ukrainie, pokazuje, że to skuteczna broń – powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas przekazania sprzętu żołnierzom.

W piątek Błaszczak przekazał zakontraktowane w Turcji w 2021 r. drony bojowe Bayraktar TB2 żołnierzom z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu (zachodniopomorskie). „Nie ma nowoczesnego wojska bez dronów. W przypadku Bayraktarów – dronów, które z jednej strony będą wykonywać misje rozpoznawcze, a z drugiej – są gotowe, by wykonywać również misje uderzeniowe” – powiedział podczas uroczystości.

Jak wskazał, wprowadzenie Bayraktarów do służby w polskim wojsku to „ważny etap” w procesie jego modernizacji. „Rozpoczynamy proces wyposażania jednostek wojskowych w Bayraktary; zamówiliśmy te drony jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę. Wtedy mówiono nam – szczególnie opozycja, ta z PO – że to broń, z której nie będziemy mieć korzyści. To, co dzieje się na Ukrainie wskazuje, że nie mieli racji, że my mieliśmy rację, że jest to broń skuteczna, w rękach Ukraińców pozwala skutecznie bronić Ukrainy” – ocenił wicepremier.

„Mówili, że wyprowadzamy pieniądze do Turcji – a jeżeli już ktoś cokolwiek wyprowadzał, to oni likwidowali jednostki wojskowe, a więc wyprowadzali majątek Wojska Polskiego. Dziś odtwarzamy jednostki wojskowe, wzmacniamy siłę Wojska Polskiego. Pierwsze Bayraktary są już w 12 Bazie, żołnierze są przeszkoleni – odbyli kurs w Turcji, są zmotywowani do tego, by stać na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej” – oświadczył Błaszczak.

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter – MON_GOV_PL

Related posts

Nowoczesny sprzęt komputerowy trafił do dzieci z rodzin byłych pracowników PGR z regionu wałeckiego

JK

Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22

JK

Zachodniopomorskie/ Nowoczesna sortownia odpadów powstała w Mirosławcu

JK

Zachodniopomorski pakiet antykryzysowy

Admin

Wielka nielegalna fabryka papierosów koło Wałcza namierzona przez policję

Admin

Wałeckie inspiracje dla Szczecinka. Co zrobić z wieżą ciśnień?

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie