2.8 C
Szczecin
20 kwietnia 2024
Polska/Świat Wiadomości

EBI i BGK przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji w ramach „Pakietu Solidarnościowego EBI”

Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji z „Pakietu Solidarnościowego EBI” – poinformował we wtorek BGK. Do Polski w pierwszej transzy trafi 600 mln euro. Pieniądze trafią do samorządów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

„Europejski Bank Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego z sukcesem przeprowadziły emisję pierwszej transzy obligacji z +Pakietu Solidarnościowego EBI+. Do Polski w pierwszej transzy trafi 600 mln euro. Łączna kwota, która została zatwierdzona dla Polski, to 2 mld euro” – podał BGK we wtorkowym komunikacie.

Jak wyjaśniono, „Pakiet Solidarnościowy EBI” to wsparcie mające na celu zaradzić skutkom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Europejski Bank Inwestycyjny przekaże pomoc przede wszystkim krajom członkowskim UE, które zmagają się z kryzysem migracyjnym. EBI zatwierdził pakiet w maju 2022 r, jego wysokość to 4 mld euro, z czego aż 2 mld euro trafi do Polski jako wsparcie Funduszu Pomocy. Dzięki podpisanym przez EBI oraz BGK umowom Polska otrzyma pierwszą transzę w wysokości 600 mln euro. Pieniądze trafią do samorządów, które przyjmują uchodźców z Ukrainy.

„Europejski Bank Inwestycyjny bardzo szybko uruchomił pomoc zarówno dla Ukrainy, jak i dla państw UE przyjmujących uchodźców – sfinalizowana umowa z BGK jest tego najlepszym przykładem. Wsparcie to pozwoli jednostkom samorządowym na rozbudowę infrastruktury i dostosowanie jej do nowych potrzeb wynikających z pobytu uchodźców ukraińskich w Polsce. Dwa miliardy euro na inwestycje w Polsce (po zatwierdzonym w lipcu drugim pakiecie pomocowym bezpośrednio dla Ukrainy w wysokości 1.5 mld euro) to kolejny znaczący element zaangażowania Europejskiego Banku Inwestycyjnego w przeciwdziałanie skutkom wojny na Ukrainie” – powiedziała, cytowana w komunikacie, wiceprezes EBI Teresa Czerwińska.

Jak wskazano w informacji prasowej, środki z EBI maja wesprzeć wysiłki, które podejmuje Polska, aby zapewnić schronienie milionom uchodźców z Ukrainy. Pomoc ma złagodzić społeczne i ekonomiczne skutki wojny oraz umożliwić integrację uchodźców.

„Polska jest największym krajem pod względem wydatków na utrzymanie uchodźców. Musimy te pieniądze pozyskiwać, niestety nie w formie grantów. Umowa z EBI pozwala nam zasilić Fundusz Pomocy o kolejne pieniądze poprzez emisje obligacji, dzięki temu możemy zrealizować programy i wydatki, na które czekają samorządy oraz polskie społeczeństwo, które daje schronienie 2,5 mln stale przebywających u nas uchodźców” – powiedziała, cytowana w komunikacie, prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Jak podano, BGK z Funduszu Pomocy będzie mógł sfinansować do 100 proc. kosztów projektów, co stanowi wyjątek od ogólnej zasady EBI ograniczającej finansowanie do 50 proc. Podmioty realizujące projekty będą mogły także skorzystać z usług doradczych dotyczących przygotowania i realizacji tych projektów. Usługi doradcze oferowane przez EBI powinny przyczynić się do zwiększenia efektywności wykorzystania udostępnionych środków oraz szybkiej realizacji i monitorowania projektów. 

Źródło/ PAP/ Fot. EIB

Related posts

Szefernaker: powinniśmy zrobić wszystko, by polska gospodarka miała możliwość jak najlepiej przejść sytuacje kryzysowe, a bez środków z KPO tego nie przejdziemy

AZ

Orlen chce zbudować terminal gazu płynnego w Policach

AZ

Prezes PKN Orlen: koncern będzie dochodzić roszczeń za wstrzymanie przez stronę rosyjską dostaw ropy

JK

Zachodniopomorskie w budowie. Kolejne odcinki dróg ekspresowych w regionie

KM

Od wtorku kierowcy muszą się liczyć z kolejną zmianą ruchu na remontowanym wiadukcie w Koszalinie

AZ

Maszewo: Komputery dla wyrównania szans

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie