1.9 C
Szczecin
9 grudnia 2023
Polska/Świat Wiadomości

Litwa/ Szef MSZ: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w środę ocenił omawiany obecnie ósmy pakiet sankcji UE wobec Rosji jako słaby, ale lepszy od braku porozumienia.

„Czas mocnych pakietów minął, a czytając przedłożone dokumenty, czasami ma się wrażenie, że więcej jest wyjątków niż samych sankcji” – powiedział szef litewskiego MSZ Landsbergis w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas.

Minister podkreślił jednak, że „jest to lepsze niż nic, lepsze niż brak pakietu”. „Jest dalsza izolacja Rosji, są rozmowy o ludziach, którzy nie będą mogli podróżować po UE (…). Powoli, ale posuwamy się do przodu” – stwierdził.

Landsbergis wskazał, że już obowiązujące sankcje mają na celu izolację Rosji, uniezależnienie UE od Rosji oraz „zmniejszenie lub wyeliminowanie zdolności Rosji do produkcji broni, którą kiedyś produkowała z materiałów wytwarzanych w samej Unii Europejskiej”.

„Te rzeczy zostały osiągnięte. Unia Europejska de facto uniezależnia się od Rosji (…), a (…) zdolność Rosji do uzbrojenia się w nowoczesną broń jest bardzo, bardzo (ograniczona)” – powiedział minister.

Państwa członkowskie UE we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania i ma się to stać w środę.

W obecnym kształcie pakiet ma jeszcze bardziej ograniczyć handel z Rosją i wprowadzić ograniczenia wobec konkretnych osób w odpowiedzi na eskalowanie przez Kreml agresji na Ukrainę. Z szacunków KE wynika, że nowe ograniczenia pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów.

Oprócz tego rozszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu i stworzona podstawa prawna dla limitów cenowych na ropę naftową. Pakiet przewiduje też zakaz zasiadania przez obywateli UE we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Źródło/ PAP /Fot. Valdemar Doveiko

Related posts

PUM otrzymał dodatkowe miliony na budowę Centrum Medycyny Translacyjnej

AZ

Plan awaryjny – jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej w trakcie epidemii

Admin

Polimery rozpoczną sprzedaż w tym roku

AZ

Koszalin/ W procesie oskarżonych ws. pożaru escape roomu zeznawała księgowa firmy

AZ

Prawie 2 miliardy zł na ratowanie zabytków

KM

Autobusem na plażę. Pasażerowie zadowoleni

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie