2.4 C
Szczecin
30 listopada 2022
Polska/Świat Wiadomości

Litwa/ Szef MSZ: ósmy pakiet sankcji wobec Rosji jest słaby

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis w środę ocenił omawiany obecnie ósmy pakiet sankcji UE wobec Rosji jako słaby, ale lepszy od braku porozumienia.

„Czas mocnych pakietów minął, a czytając przedłożone dokumenty, czasami ma się wrażenie, że więcej jest wyjątków niż samych sankcji” – powiedział szef litewskiego MSZ Landsbergis w wywiadzie dla rozgłośni Żiniu Radijas.

Minister podkreślił jednak, że „jest to lepsze niż nic, lepsze niż brak pakietu”. „Jest dalsza izolacja Rosji, są rozmowy o ludziach, którzy nie będą mogli podróżować po UE (…). Powoli, ale posuwamy się do przodu” – stwierdził.

Landsbergis wskazał, że już obowiązujące sankcje mają na celu izolację Rosji, uniezależnienie UE od Rosji oraz „zmniejszenie lub wyeliminowanie zdolności Rosji do produkcji broni, którą kiedyś produkowała z materiałów wytwarzanych w samej Unii Europejskiej”.

„Te rzeczy zostały osiągnięte. Unia Europejska de facto uniezależnia się od Rosji (…), a (…) zdolność Rosji do uzbrojenia się w nowoczesną broń jest bardzo, bardzo (ograniczona)” – powiedział minister.

Państwa członkowskie UE we wtorek wieczorem zawarły porozumienie w sprawie ósmego pakietu sankcji wobec Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę. Szczegóły wymagają jeszcze doprecyzowania i ma się to stać w środę.

W obecnym kształcie pakiet ma jeszcze bardziej ograniczyć handel z Rosją i wprowadzić ograniczenia wobec konkretnych osób w odpowiedzi na eskalowanie przez Kreml agresji na Ukrainę. Z szacunków KE wynika, że nowe ograniczenia pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów.

Oprócz tego rozszerzona ma być lista towarów z zakazem eksportu i stworzona podstawa prawna dla limitów cenowych na ropę naftową. Pakiet przewiduje też zakaz zasiadania przez obywateli UE we władzach rosyjskich przedsiębiorstw państwowych.

Źródło/ PAP /Fot. Valdemar Doveiko

Related posts

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE dot. gminnych projektów fotowoltaicznych

JK

Koszalin z nową siedzibą straży pożarnej

Admin

Czy wybuch w gazociągach Nord Stream uszkodził kabel energetyczny Polska-Szwecja?

AZ

Kołobrzeg/ W Wigilię do 400 samotnych i potrzebujących trafią paczki z gotowymi potrawami

AZ

MRiT: Minister Nowak zachęca amerykański kapitał do inwestowania w Polsce

AZ

Paweł Szefernaker: proszę samorządy o wypłacanie środków pomagającym Ukraińcom 

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie