2.8 C
Szczecin
20 kwietnia 2024
Historia Kultura Miasto Szczecin

Szczecin/ Zakończyła się renowacja XVII-wiecznego obrazu Heinricha Redtela

„Portret przełożonych szpitala św. Gertrudy w Szczecinie” Heinricha Redtela przeszedł renowację. Dzieło z XVII wieku można ponownie oglądać w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

„Obiekt trafił do Pracowni Konserwacji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej mocno zabrudzony, z licznymi ubytkami mechanicznymi, technologicznymi, z ubytkiem konstrukcyjnym zwieńczenia oraz brakującymi fragmentami listew obramienia” – przekazał rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Szczecinie Daniel Źródlewski.

Prace konserwatorskie objęły m.in. oczyszczenie epitafium z zabrudzeń, rekonstrukcję brakujących elementów drewna, uzupełnienie ubytków zaprawy i warstwy malarskiej.

„Wykonano rekonstrukcje złoceń, srebrzeń i miejscowo warstwy malarskiej. W końcowej fazie prac odtworzono siatkę spękań oraz spatynowano złocenia oraz srebrzenia” – wylicza Źródlewski.

Obraz namalował w 1666 roku Heinrich Redtel, dzieło przedstawia portret grupowy dawnych mieszkańców Szczecina.

„Są to przełożeni przykościelnego szpitala św. Gertrudy, niegdyś znajdującego się na portowych przedmieściach Szczecina, na Łasztowni, w miejscu, w którym dziś stoi dziewiętnastowieczny kościół ewangelicki św. Trójcy” – informuje Źródlewski.

Dzieło upamiętnia rozbudowę szpitala, który od XIV w. służył okolicznym mieszkańcom, ubogim i podróżnym przybywającym do portowego miasta. Wśród przedstawionych mężczyzn główną postacią jest wyróżniony centralnym ustawieniem i dominujący wielkością pastor Mattheus Grosserech. Obok ukazani zostali inni związani ze szpitalem patrycjusze oraz diakoni.

„Unosząca się ponad głowami przedstawionych gołębica Ducha Świętego promieniuje światłem symbolizującym boże wsparcie i błogosławieństwo w czynieniu dobroczynności i wypełnianiu obowiązków niesienia pomocy” – wskazuje Źródlewski.

Autor obrazu Heinrich Redtel był synem Martina Redtela, nadwornego malarza księcia Filipa II. Z jego twórczością wiązanych jest wiele obrazów o tematyce religijnej, a także portretów znanych osobistości protestanckiego społeczeństwa mieszczańskiego Szczecina i okolic. Dzieło można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina.

Źródło/ PAP/ Fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie

Related posts

IPN Szczecin. Poszukiwania świadków ws. zabójstwa Józefa Bosia ps. Lot

Admin

Szczecin/ Wiatr powalił ponad sto drzew na Cmentarzu Centralnym

AZ

Chłodnia Gryf rozpoczęła produkcję energii elektrycznej

JK

Politechnika Morska zakończyła rekrutację, będzie więcej studentów

JK

Szczecin/ Działające od ponad stu lat Kino Pionier ma zostać sprzedane

AZ

Szczecin/ Około 800 mieszkań ma powstać na terenie dawnego dworca Pomorzany

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie