4.4 C
Szczecin
26 lutego 2024
Polska/Świat Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Jęczmień ozimy zebrany w ponad 80 proc.

Upały przyspieszyły zbiory, głównie zbóż ozimych; zaawansowanie zbiorów jęczmienia ozimego jest w Zachodniopomorskiem przekracza 80 proc. – poinformował w środę Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach. W całym regionie rozpoczęły się zbiory rzepaku.

„Zeszłotygodniowe upały przyspieszyły zbiory, zwłaszcza zbóż ozimych, najbardziej jęczmienia, rzepaku, częściowo pszenicy i pszenżyta ozimego. Opady w dniu 25 lipca wstrzymały prace żniwne w wielu powiatach. Wymłacane ziarno jęczmienia ozimego jest dobrej jakości, dorodne, zawiera niewiele pośladu” – poinformował w środę Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Jak wskazano, koszony jęczmień ozimy ma gęstość na poziomie 64–67 kg/hl i są to parametry wyższe niż w ubiegłym roku; średnia gęstość była wówczas na poziomie 56–57 kg/hl.

We wszystkich powiatach rozpoczęto zbiory rzepaku – najbardziej zaawansowane są w powiatach gryfińskim i pyrzyckim (ponad 70 proc.) i w powiecie myśliborskim (55 proc.). Zbiory rzepaku i zbóż są najmniej zaawansowane w powiatach nadmorskich i w pow. szczecineckim.

Plony rzepaku, jak podano, w większości powiatów są na poziomie od 28 do 35 dt/ha, a na lepszych glebach osiągają 45 dt/ha. Zaolejenie nasion rzepaku jest na poziomie 40 proc.

W województwie zebrano dotychczas 11 proc. wszystkich zbóż, m.in. 81 proc. jęczmienia ozimego, 28 proc. rzepaku ozimego, 11 proc. pszenżyta ozimego i 7 proc. pszenicy ozimej. Żniwa są najbardziej zaawansowane w południowo-zachodnich powiatach: gryfińskim, pyrzyckim i myśliborskim.

Źródło/PAP

Related posts

Wielkanoc bez koszyczka

Admin

Rusza akcja „Paczuszka dla Maluszka”

Admin

Szczecin/ Na cmentarzu w Wielgowie uruchomiono „zniczodzielnię”

AZ

J. Kaczyński: albo czwórka albo wpadamy w przepaść!

AZ

Wykłady i prezentacje o historii Szczecina. Trwają Dni Dziedzictwa

AZ

Francja/ Macron rozmawiał z Scholzem i Zełenskim, potwierdził poparcie dla Ukrainy

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie