5.4 C
Szczecin
19 kwietnia 2024
Powiat Wałecki

Jest decyzja środowiskowa dla obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22

Kolejny krok w kierunku budowy obwodnicy Rusinowa w ciągu drogi krajowej numer 22 w powiecie wałeckim został wykonany. Droga ma ona przebiegać po wschodniej stronie Rusinowa.

Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że wariant przebiegu obwodnicy został wybrany, a to oznacza, że można przystąpić do kolejnych prac: – Został wybrany wariant po wschodniej stronie Rusinowa. Były też rozważane warianty po stronie zachodniej, ale po wykonaniu analiz środowiskowych, technicznych, ekonomicznych i po przedstawieniu gminie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej został wybrany wariant najkorzystniejszy, przebiegający na wschód od Rusinowa. To pozwala na realizację kolejnych prac przygotowawczych.

Po zakończeniu prac przygotowawczych GDDKiA ogłosi przetarg na budowę obwodnicy Rusinowa.

Mateusz Grzeszczuk dodał, że inwestycja będzie realizowana w formule „projektuj i buduj”: –  W przyszłym roku powinny być zakończone prace przygotowawcze, związane z kolejnymi etapami, czyli elementami koncepcji programowej i badaniem podłoża. Pod koniec przyszłego roku powinien rozpocząć się przetarg na realizację tej inwestycji. Według harmonogramu, w 2024 roku zostanie podpisana umowa na realizację inwestycji, a jej zakończenie byłoby możliwe w 2028 roku.

Obwodnica Rusinowa w ciągu drogi krajowej numer 22 to jedna z inwestycji rządowego programu „Stu Obwodnic”. Na „dwudziestce dwójce” w tej części regionu powstaną też obwodnice Szwecji, Człopy i Wałcza.

Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA podkreślił, że ta ostatnia (obwodnica Wałcza) wkrótce także powinna już uzyskać decyzję środowiskową: – W niedługim czasie dla tej obwodnicy ma być wydana decyzja środowiskowa. Będzie to obwodnica w ciągu drogi krajowej nr 22, omijająca Wałcz od wschodu. Wałcz ma już obwodnice w ciągu drogi S10, ale po to, by całkowicie wyprowadzić ruch z dróg krajowych z Wałcza, będzie budowana obwodnica wschodnia. Mamy również obwodnicę Szwecji, gdzie toczą się pracę nad wyborem wariantów w procedurze środowiskowej, a także obwodnicę Człopy.

Program „Stu Obwodnic” w województwie zachodniopomorskim to też m.in. budowa obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi krajowej numer 20 – tu podpisana jest już umowa z wykonawcą. – Będzie omijała Szczecinek od południa, jest już procedura uzyskiwania decyzji ZRID. Na przełomie obecnego i przyszłego roku powinny ruszyć już pierwsze prace budowlane obwodnicy Szczecinka – przypomniał Mateusz Grzeszczuk.

W ciągu krajowej „dwudziestki” powstanie też obwodnica Złocieńca. W tym przypadku trwają jeszcze procedury związane z decyzją środowiskową.

Zapraszamy do wysłuchania materiału Przemysław Grabińskiego.

Źródło/prk24.pl/ Fot. gov.pl

Related posts

Wałcz. Cztery mieszkania chronione „Przyjazna Kamienica”

Admin

Oszustwa metodą na BLIK

Admin

Polski Turniej Wagi Ciężkiej. Paweł Sowik z Wałcza z szansą na zawodową karierę

Admin

Nie wszyscy stosują się do zaleceń Ministerstwa dotyczących Koronawirusa

Admin

Postępuje kolejna inwestycja w ramach rządowego programu „100 obwodnic” w powiecie wałeckim

JK

Zachodniopomorskie/ Ponad 12,5 mln zł dofinansowania dla 13 samorządów w ramach Ciepłego mieszkania

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie