5.3 C
Szczecin
20 kwietnia 2024
Polska/Świat Wiadomości Zdrowie

Zachodniopomorskie/ 20 defibrylatorów trafi do miejscowości nadmorskich

Świnoujście, Międzyzdroje, Mielno i Kołobrzeg znalazły się wśród gmin, do których trafią automatyczne defibrylatory, znacznie zwiększające szanse przeżycia w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Do nadmorskich miejscowości trafi 20 nowych urządzeń.

„Wystarczy przejść krótkie szkolenie z zakresu uciśnięć klatki piersiowej i użycia automatycznego defibrylatora i naprawdę można uratować komuś życie” – powiedziała dziennikarzom ratowniczka medyczna Paulina Bielska. Wskazała jednak, że defibrylatora może użyć także osoba nieprzeszkolona.

Ratownicy zaznaczają, że automatyczne defibrylatory (AED) to intuicyjne urządzenia, które instruują użytkownika poleceniami głosowymi, a piktogramy na elektrodach ułatwiają przyklejenie ich na klatce piersiowej poszkodowanego.

„Najważniejsze jest to, aby wszyscy wiedzieli, że użycie tego urządzenia nie może zaszkodzić. Wyłapuje tylko rytm, który wymaga defibrylacji, odwraca zagrażające życiu arytmie, nie zaaplikuje impulsu elektrycznego, gdy nie jest to konieczne” – powiedziała ratowniczka.

Jak zaznaczyła, AED są bezpieczne także dla osób udzielających pierwszej pomocy – jeśli zachowane są podstawowe zasady, a używający defibrylatora wykona polecenie urządzenia i odsunie się w chwili aplikowania impulsu elektrycznego.

„Bardzo ważne jest to, że w chwili zatrzymania krążenia dochodzi do zaburzeń rytmu i jeśli nie zostaną one szybko odwrócone, dochodzi do nieodwracalnych zmian w mózgu. Jeśli mamy dostępny automatyczny defibrylator, użycie go w ciągu trzech minut od zatrzymania krążenia wiąże się z przeżywalnością rzędu 75 proc.” – wyjaśniła Bielska.

Ratownicy podkreślają, że ważne jest też przypominanie sobie podstawowych umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy – w przypadku osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia to trzydzieści uciśnięć w tempie 100-120 uciśnięć na minutę i dwa wdechy ratownicze. Możliwe jest też zastosowanie jedynie uciśnięć – wówczas ktoś powinien po dwóch minutach zmienić osobę, która je stosuje.

„Im więcej osób umie udzielić pierwszej pomocy, im więcej defibrylatorów AED jest dostępnych, tym bardziej jesteśmy bezpieczni – mieszkańcy i odwiedzający nasz region turyści. Dwadzieścia takich urządzeń przekazaliśmy miastom, gminom nadmorskim, tam, gdzie jest największy ruch turystyczny. Zorganizowaliśmy również szkolenia dla samorządowców z obsługi defibrylatorów. Oby nie musiały być w użyciu, ale jeśli już zdarzy się taka sytuacja, to na pewno AED się przyda i zostanie prawidłowo obsłużony” – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Defibrylatory otrzymają gminy i miasta: Wolin, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal, Trzebiatów, Kołobrzeg, Ustronie Morskie, Mielno, Darłowo i Świnoujście.

Źródło/PAP

Related posts

Szymborska – Kulmowa. Niezwykła korespondencja tylko w Willi Lentza

AZ

NATO potępia decyzję Rosji o wycofaniu się z Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie

JK

Rząd daje pieniądze a gminy nie chcą ich brać – chodzi o dopłaty na transport

AZ

Koło Świdwina Zabezpieczono Narkotyki o Wartości 21 Mln Złotych

Admin

Prezes SKOK: nie spodziewam się, aby ceny nieruchomości istotnie zaczęły spadać w dół

AZ

Rusza przebudowa drogi między Dołujami a Stobnem

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie