14.3 C
Szczecin
11 sierpnia 2022
Powiat Koszaliński Powiat Świdwiński Powiat Szczecinecki

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował ekologiczne projekty w regionie

W koszalińskim oddziale WFOŚiGW podpisane zostały odpowiednie umowy. Beneficjentami dotacji są miasto Koszalin, powiat szczecinecki oraz Nadleśnictwo Połczyn. Wśród dofinansowanych projektów są m.in. nowe pojazdy elektryczne dla Straży Miejskiej w Koszalinie.

Miasto Koszalin, dzięki 300 tys. złotych dotacji z Funduszu, kupiło na potrzeby Straży Miejskiej dwa samochody elektryczne i dwie stacje ładowania. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 600 tys. złotych. – Zakup ma na celu przede wszystkim zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i kosztów związanych z eksploatacją pojazdów – wyjaśnił prezes WFOŚiGW Marek Subocz.

Radiowozy Straży Miejskiej już od kilku tygodni sprawdzają się w praktyce na ulicach miasta. Jak podkreślił prezydent Koszalina Piotr Jedliński, różnica w kosztach użytkowania pojazdów jest znacząca. – Już teraz widzimy, że koszt eksploatacji samochodów elektrycznych, w porównaniu do tych napędzanych benzyną czy olejem napędowym, jest mniej więcej siedmiokrotnie mniejszy, jeśli chodzi o tankowanie.

O znaczeniu wspierania proekologicznych działań samorządów mówił dziś kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości Czesław Hoc. – Elektromobilność to technologia przyszłości oraz próba odpowiedzi na największe problemy współczesnego transportu. Poprawia nie tylko jakość powietrza, ale także redukuje hałas i smog oraz ogranicza ilość gazów cieplarnianych.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował kwotą 100 tys. złotych także projekt złożony przez Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku. O jego założeniach mówił dyrektor placówki Radosław Wąs. – W naszym Centrum posiadamy salę akwarystyczną, w której znajdują się różne rodzaje ryb słodkowodnych. W ramach tego projektu zakupimy nowe akwarium, w którym stworzymy ekosystem przejściowy z wodą słodką oraz słoną. Pojawią się tam ryby flądrokształtne występujące w Morzu Bałtyckim – wyjaśnił.

Ponad 37 tys. zł dofinansowania z WFOŚiGW w Szczecinie otrzymało Nadleśnictwo Połczyn. Leśnicy stworzą ścieżkę edukacyjną „Szlakiem mrówek”. Będą na niej organizowane zajęcia, adresowane do uczniów z gmin: Tychowo, Połczyn-Zdrój i Barwice.

Źródło/Fot. prk24.pl – Arkadiusz Wilman

Related posts

Kolejne drogi w województwie oddane do użytku

Admin

Liczba samorządów dbających o czyste powietrze coraz większa

Admin

Zachodniopomorskie otrzymało ponad 105 mln zł na rozbudowę dróg

Admin

Koszalin/ 13 pełnometrażowych debiutów fabularnych na 41. Festiwalu „Młodzi i Film”

AZ

Zachodniopomorskie/ Od 25 czerwca letnie połączenie kolejowe na trasie Koszalin-Mielno

AZ

The Tall Ships Races odwołane

BS

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie