3.1 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Kultura Powiat Pyrzycki

Zachodniopomorskie/ „Wspólnie raz jeszcze” hasłem 41. Pyrzyckich Spotkań z Folklorem

Występy zespołów ludowych, w tym z Kosowa i z Ukrainy, nocny korowód z pochodniami i jarmark tradycji przygotowano na tegoroczne Pyrzyckie Spotkania z Folklorem. Festiwal pod hasłem „Wspólnie raz jeszcze” rozpocznie się 1 lipca.

„Festiwal oczywiście ewoluuje. Nie staramy się może być najlepszym festiwalem folklorowym w Polsce, ale na pewno staramy się być festiwalem innowacyjnym i utrzymywać go w dobrej kondycji. Przyjeżdżają do nas najlepsze zespoły z Polski, z dumą więc pielęgnujemy w Pyrzycach tę społeczność folklorową. A mieszkańcy uwielbiają ten festiwal” – powiedział we wtorek dziennikarzom dyrektor festiwalu Rafał Roguszka.

Zaznaczył, że na gości będzie czekać wiele atrakcji, przede wszystkim ponad 20 koncertów zespołów ludowych. Wystąpią m.in. zespoły Shka Agimi z Kosowa i Folk Dance Ensemble Molodist z Ukrainy, a także zespół Tulia wraz z Zespołem Pieśni i Tańca Pyrzyce.

Przez trzy dni festiwalu działać będzie strefa relaksu z przestrzenią dla dzieci i spotkaniami z kulturą romską, m.in. prezentacją wozów z taboru cygańskiego i wystawą plenerową „Prawdziwych Cyganów już nie ma?”. W programie znalazł się także pokaz ludowej mody i nocny korowód z pochodniami. Wydarzeniom towarzyszył będzie jarmark tradycji.

„Z perspektywy mieszkańców dużych miast mogłoby się wydawać, że wszystko kończy się na granicach Szczecina, Warszawy, może jeszcze Białegostoku. Ale w Pyrzycach? Właśnie tak. Nie chodzi o to, żeby siebie przeciwstawiać, ale mamy czerpać z tej naszej tradycji, i myślę, że tej tradycji zachowało się najwięcej w polskich gminach i powiatach” – powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Pyrzyckie Spotkania z Folklorem odbywają się od 1980 r. W pierwszej, jednodniowej imprezie udział wzięło osiem zespołów z terenu dawnego województwa szczecińskiego. Jak przekazali organizatorzy festiwalu na swojej stronie internetowej, umieszczenie w nazwie słowa „spotkania” miało od początku wskazywać, że wydarzenie nie ma formy rywalizacji.

W 1983 r. w festiwalu wzięły udział 34 zespoły, w kolejnym roku impreza trwała już trzy dni, a w następnym do polskich zespołów dołączyły zagraniczne – z Bułgarii, Jugosławii i NRD. Od 1992 r. spotkania trwały pięć dni.

Festiwal nie odbył się trzykrotnie: w pierwszym roku stanu wojennego, po pożarze budynków przy ul. Niepodległości w Pyrzycach w 2013 r. i w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa.

41. Pyrzyckie Spotkania z Folklorem potrwają od 1 do 3 lipca. Na stronie folkfestivalpyrzyce.pl znajdują się szczegóły wydarzenia.

Źródło/ PAP/ Fot. 24kurier.pl

Related posts

Pionier wraca i zaprasza na nowe seanse

AZ

Konkurs młodych pianistów. „To nie tylko egzamin naszych umiejętności”

AZ

Klub Seniora już Otwarty

Admin

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych – nowa nawierzchnia boiska w Bielicach

KM

Kołobrzeżanki uszyły 50 maseczek i szyją kolejne. W chmurki, serduszka, misie. Z certyfikowanej bawełny

Admin

Wystawa „Jak to z drewnem było” w Muzeum Narodowym

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie