14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Miasto Szczecin Wiadomości Zdrowie

Zachodniopomorskie/ Kąpieliska w regionie przygotowują się do sezonu

Na terenie województwa zachodniopomorskiego w sezonie letnim działać będzie ponad 130 kąpielisk. Część z nich jeszcze nie skompletowała pełnej obsady ratowników wodnych.

„Liczba ratowników, których trzeba będzie zatrudnić na terenie województwa zachodniopomorskiego, na plażach morskich oraz na kąpieliskach śródlądowych, to jest liczba około 700 osób” – szacuje prezes WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Apoloniusz Kurylczyk.

Jak dodał, „jeżeli mielibyśmy posiłkować się tylko i wyłącznie zasobem obecnym na terenie województwa, no to nie ma szans na to. Trzeba posiłkować się ratownikami przyjezdnymi z południa kraju” – dodaje Kurylczyk.

Według serwisu kąpieliskowego Głównego Inspektora Sanitarnego w województwie zachodniopomorskim na sezon 2022 zgłoszonych jest obecnie 137 kąpielisk. Najwięcej ratowników wodnych potrzeba do pracy na kąpieliskach morskich.

„Nie można sobie wyobrazić plaż bez ratowników, my co roku zwiększamy liczbę odcinków plaż strzeżonych. Kiedyś było 18 odcinków, później 24, a na dzień dzisiejszy jest aż 36 odcinków plaży strzeżonej w naszej gminie” – powiedział wójt gminy Rewal Konstanty Oświęcimski.

Szczecin. Fot. Robert Stachnik

Obejmują one m.in. Pobierowo, Trzęsacz i Niechorze. Każdy odcinek to długość stu metrów.

„Na każdej wieży powinno być trzech ratowników, do tego jeszcze służba medyczna na całym odcinku, to robi się ponad 100 ratowników” – powiedział Oświęcimski. „Koszt ratownika to powyżej 5 tys. zł. Od stycznia zaczęliśmy poszukiwania. Mamy obsadzone wszystkie miejscowości, bo w tej chwili kończymy procedurę wyboru na ostatnią miejscowość i w okresie wakacyjnym te wszystkie odcinki plaż będą obsadzone ratownikami” – zapewnił.

Miejsca wykorzystywane do kąpieli przygotowuje gmina Nowe Warpno, gdzie będzie ogłoszony nabór na ratowników.

W tym roku na terenie województwa zachodniopomorskiego utonęło osiem osób, w 2021 – piętnaście. Dwie z nich po zakończeniu sezonu. Do tragedii doszło na plażach niestrzeżonych. Zachodniopomorskie WOPR apeluje, by nad wodą zachować rozsądek i wybierać kąpieliska strzeżone.

„Najważniejsze: nigdy nie wchodźmy po alkoholu do wody. To jest kluczowe zagadnienie. Jeśli chcemy wrócić z tego sezonu bezpieczni, to wszystko zaczyna się od tego, czy jesteśmy trzeźwi, i czy jesteśmy gotowi do wejścia do wody” – powiedział Kurylczyk.

Jak poinformowało Zachodniopomorskie WOPR, najczęściej toną mężczyźni nieco powyżej 30. i powyżej 50. roku życia. Wchodzą do wody w miejscach nieprzystosowanych do tego, gdzie nie ma ratowników, w nocy.

Źródło/PAP/RadioSzczecin.pl

Related posts

Kosztowne prototypowanie na pl. Orła Białego

Admin

Światowy Dzień Morza/ Instytucje związane z gospodarka morską podświetlono na niebiesko

Admin

Wody Polskie kontrolują podwyżki za wodę i ścieki

Admin

Radna PiS: zapaść w przemyśle stoczniowym była ogromna

Admin

Uroczyste świętowanie 96. urodzin „Sarenki”

Admin

Ogród „Różanka” w Szczecinie w fatalnym stanie

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie