14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Biznes Wiadomości

Sejm/ MFiPR ma dodatkowe środki dla MŚP na innowacje

MFiPR ma dodatkowe środki dla sektora MŚP na innowacje. W ramach konkursu można uzyskać dotacje do 10 mln zł. Posłowie podczas czwartkowych obrad Sejmu wyrażali jednak obawy, czy przedsiębiorcy zdążą przygotować wnioski, które należy złożyć od 12 lipca do 5 sierpnia 2022 r.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak odpowiadała w czwartek w Sejmie na pytania bieżące posłów w sprawie konkursu wdrażania innowacji przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach Programu Polska Wschodnia 2014-2020. Środki na wdrażanie innowacji przez MŚP mają wzmocnić przedsiębiorstwa, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19 oraz w wyniku działań związanych z wojną na Ukrainie.

Poseł Mariusz Trepka (PiS) pytał, jakie zmiany występują w tej edycji konkursu, termin realizacji zadań przez firmy oraz budżet konkursu i maksymalną kwotę dotacji.

„Maksymalna wartość dofinasowania, które może uzyskać przedsiębiorca, to maksymalnie 10 mln zł. Budżet konkursu to 30 mln zł, ale biorąc pod uwagę, że jesteśmy na etapie zamykania programu (Polska Wschodnia – PAP), pojawiają się oszczędności w ramach różnych innych działań i będziemy zwiększać budżet konkursu. Zakładamy, że nawet drugie tyle środków może się pojawić. Chcemy więc stworzyć też listę rezerwową projektów do dofinansowania” – poinformowała wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Poseł Marek Polak (PiS) wyraził obawę, czy przedsiębiorcy zdążą przygotować wnioski w konkursie. „Aby przedsiębiorcy mogli realizować projekty do końca 2023 r., do składanych wniosków będą musieli dołączyć wszystkie wymagane decyzje administracyjne, a czas na składanie wniosków to niewiele ponad trzy i pół tygodnia od 12 lipca do 5 sierpnia br. Czy zdaniem resortu to wystarczający okres?” – pytał.

„Jesteśmy na etapie kończenia perspektywy finansowej 2014-2020. Zgodnie z regulacjami unijnymi aby wszystkie wydatki mogły być uznane za kwalifikowalne, muszą być poniesione do 31 grudnia 2023 r. W związku z tym, że pojawiły się oszczędności w programie Polska Wschodnia, mamy środki, które możemy wykorzystać na pewne działania w ramach tego programu” – poinformowała posłów Małgorzat Jarosińska-Jedynak.

Dodała, że konkurs został ogłoszony 31 maja br. i od tego terminu przedsiębiorcy mieli możliwość zapoznania z dokumentacja konkursową, wnioskiem aplikacyjnym oraz wymaganymi dokumentami niezbędnymi do przedłożenia razem z wnioskiem. Potwierdziła też, że nabór wniosków rozpoczyna się 12 lipca br. i kończy się 5 sierpnia 2022 r.

„Biorąc pod uwagę moment, do którego wydatki są kwalifikowalne, chcemy, żeby ten konkurs był konkursem szybkim i sprawnie przeprowadzonym. Po pierwsze rezygnujemy z działań związanych z pracami budowlanymi tak, aby nie trzeba było stawiać hal produkcyjnych, tylko żeby przedsiębiorcy w ramach tego konkursu mogli zakupić maszyny, urządzenia niezbędne do wdrażania innowacji, tak aby zdążyć z tym terminem 31 grudnia 2023 r.” – wyjaśniła wiceminister.

Zwróciła uwagę, że resort usprawnił proces składania dokumentów przez mniejsze obciążenia administracyjne dla przedsiębiorców, by zdążyli realizować inwestycje w terminie. Wiceminister wyliczyła, że wystarczy, że będzie to innowacyjność na skale przedsiębiorstwa, a nie regionu, zmniejszono też wymagania dotyczące ilości dokumentów. Jarosińska-Jedynak zaznaczyła również, że kwestia związana z uzyskaniem pożyczki na realizację danej inwestycji jest obligatoryjna dopiero w momencie podpisania umowy z wnioskodawcą, a nie złożenia dokumentów.

„Jeśli przedsiębiorcy dobrze przemyślą swoje projekty zgodnie z założeniami konkursu, to czas na złożenie wniosków jest wystarczający” – zapewniła wiceminister.

Jarosińska-Jedynak przyznała, że kwestie związane z pozwoleniami i decyzjami administracyjnymi muszą być przedłożone w momencie złożenia wniosku o dofinasowanie „po to, żeby to były przygotowane inwestycje, by nie było problemów z przesuwaniem terminu w 2023 r., bo jest on nienaruszalny. To są wymogi KE” – podkreśliła.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

MF: przedsiębiorcy mają niewiele czasu na ostateczną decyzję o wyborze formy opodatkowania

AZ

PKN Orlen: 7,4 mld zł nakładów na strategię wodorową do 2030 r.

AZ

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście – Szczecin” dostępna w Elblągu

AZ

Duże zagrożenie pożarowe w lasach

Admin

Ratunek Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach

Admin

Akademia Morska w Szczecinie: 24 i 25 czerwca dni otwarte online

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie