14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Ważne Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Samorządowcy o Programie Inwestycji Strategicznych: to potrzebne pieniądze na ważne inwestycje

Środki z Programu Inwestycji Strategicznych pozwolą na sfinansowanie bardzo ważnych inwestycji dla gmin – mówią PAP samorządowcy ze Świnoujścia i Wolina. Samorządy z Zachodniopomorskiego w drugiej edycji programu otrzymały blisko 1,3 mld zł.

„Dzisiaj, przy tym poziomie dofinansowania, 95 proc., każda inwestycja dla gminy i miasta Wolin finansowana na tym poziomie jest realna do wykonania i dlatego cieszę się, że pojawiły się takie środki jak z programu Polskich Inwestycji Strategicznych” – powiedziała PAP burmistrz Wolina Ewa Grzybowska.

Wskazała, że ze środków otrzymanych w drugiej edycji programu wykonanych zostanie ponad 5 km sieci kanalizacji sanitarnej i ponad 5 km sieci wodociągowej. Gmina otrzymała na ten cel 9,9 mln zł.

„To niezwykle ważne inwestycje, których nie będzie widać, ale bardzo istotne dla mieszkańców, w kontekście rozwoju gminy pod względem turystycznym, ekologicznym” – powiedziała burmistrz. Podkreśliła, że bez dofinansowania z programu inwestycja nie byłaby możliwa.

„Dzięki tym pieniądzom rozwiążemy drugi najważniejszy problem Świnoujścia. Tunel się buduje, za chwilę będzie koniec budowy. A woda – dziś ją mamy i wystarcza dla potrzeb miasta, ale patrzymy perspektywicznie, potrzebne jest nowe źródło i to źródło dziś budujemy” – powiedział PAP prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Wyjaśnił, że inwestycja, na którą zostaną przeznaczone środki z programu, związana jest z nowym ujęciem wody dla miasta – Mulnik. „Do tej wody potrzebna jest stacja uzdatniania i te 35 mln zł będzie na to przeznaczone. Rozpisujemy przetarg, dzisiaj wiemy mniej więcej, ile to może kosztować – od 37 do 60 mln zł. Mamy już znaczący wkład finansowy i to umożliwia nam rozpoczęcie procedury wyboru wykonawcy i rozpoczęcie budowy” – powiedział prezydent Świnoujścia.

„To bardzo ważna inwestycja, bardzo potrzebne pieniądze. Bez nich pewnie też byśmy budowali, ale musielibyśmy znacznie zadłużyć gminę i zrezygnować z wielu innych potrzebnych inwestycji” – dodał.

Źródło/Fot. PAP

Related posts

Trwa boom inwestycyjny w Porcie Szczecin – Świnoujście

AB

Fundusz Rozwoju Dróg w działaniu. Otwarcie wyremontowanej drogi w Widuchowej

KM

MRiT: do 31 stycznia przedsiębiorcy mogą zgłosić chęć korzystania z Małego ZUS Plus

JK

GDDKiA: w realizacji prawie 110 km tras w programie obwodnicowym

AZ

PE/ 45 europosłów wezwało do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy

JK

„Serce dla Medyka” – Malechowskie przedszkole wspiera służbę zdrowia

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie