14.4 C
Szczecin
5 lipca 2022
Infrastruktura Miasto Szczecin Polska/Świat Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Blisko 1,3 mld zł dla regionu w ramach Programu Inwestycji Strategicznych

Blisko 1,3 mld zł otrzymają samorządy województwa zachodniopomorskiego w ramach drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych. Środki będą przeznaczone na 210 inwestycji.

„Bardzo często rozmawiam z państwem (samorządowcami), że co jakiś czas jest taki okres, gdzie brakuje środków na inwestycje, jesteśmy między jedną a drugą perspektywą unijną, jesteśmy w trakcie kryzysu gospodarczego, który jest wywołany także pandemią. Można powiedzieć, że to taka kumulacja problemów, jeżeli chodzi o inwestycje. I to jest odpowiedź rządu na ten rok, na te problemy, które się pojawiły” – powiedział w środę w Szczecinie dziennikarzom sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawiono wyniki drugiego naboru w Programie Inwestycji Strategicznych i wręczono symboliczne czeki przedstawicielom gmin, które uzyskały dofinansowanie.

Europosłanka PiS Elżbieta Rafalska podkreśliła, że jest to program „kompleksowy i bogaty, hojny”. „Kompleksowy dlatego, że mamy i inwestycje drogowe, i wodno-kanalizacyjne, edukacyjne, sportowe, społeczne. Bogaty dlatego, że są to tak duże pieniądze (…), że hojnie wspiera samorządy” – powiedziała.

„Sprawiedliwość polega na tym, że po przeszło 30 latach tego barbarzyńskiego eksperymentu Balcerowicza, poprzez doprowadzenie do totalnego upadku tej części naszego kraju dzisiaj rząd Prawa i Sprawiedliwości jest tym, który poprzez tego typu programy (…) jednak znajduje w sobie wolę i determinację, żeby we współpracy (…) z przedstawicielami naszych małych ojczyzn (…) podjąć ten wysiłek, trud, aby zrównoważyć dysproporcje, które od przeszło 30 lat region Pomorza Zachodniego dotykały” – powiedział europoseł PiS Joachim Brudziński.

Na pytanie o możliwość „przekalkulowania” inwestycji z pierwszego naboru, które otrzymały dofinansowanie przed kryzysem m.in. związanym z wojną w Ukrainie wiceminister Szefernaker odpowiedział, że „dziesiątki” podobnych problemów są na bieżąco rozwiązywane, a pracownicy BGK współpracują bezpośrednio z samorządami.

„Na wniosek samorządów przedłużyliśmy okres, w którym można przeprowadzać przetargi tak, żeby nie kończyć na pierwszym przetargu, ponieważ sytuacja kryzysu gospodarczego jest bardzo dynamiczna i płynna. Chciałbym zadeklarować, że będziemy robić wszystko, aby zrealizować te inwestycje, które były w pierwszym naborze rozstrzygnięte” – powiedział.

W drugim naborze programu środki otrzymały m.in. powiat szczecinecki (ponad 70, 7 mln zł), sławieński (ponad 64 mln zł), stargardzki (ponad 86 mln zł) i gryfiński (ponad 94 mln zł).

W dwóch edycjach programu zachodniopomorskie gminy otrzymały łącznie ponad 2,3 mld zł.

Źródło/PAP

Related posts

Trwa budowa nowej siedziby Teatru Polskiego

Admin

Andrzej Adamczyk o rozmowach ws. ruchu lotniczego: niedługo potwierdzimy, że plany wakacyjne są niezagrożone

JK

Punkty pobrań do testów na koronawirusa pracują dłużej

Admin

Rekordowa liczba wozów dla zachodniopomorskich strażaków

Admin

Piasek z tunelu w Świnoujściu zostanie wykorzystany

Admin

Paweł Mucha: do Polski powinny trafić środki unijne na pomoc uchodźcom

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie