11.5 C
Szczecin
29 marca 2024
Historia Powiat Policki

Zachodniopomorskie/ Ok. 120 przedwojennych nagrobków i fragmentów nagrobków wydobyto z Odry w Policach

Ok. 120 nagrobków i fragmentów nagrobków przedwojennych mieszkańców obecnego powiatu polickiego wydobył z Odry w Policach-Jasienicy (Zachodniopomorskie) historyk i policjant Marek Łuczak wraz z wolontariuszami. Płyty zostały przewiezione do lapidarium.

„Napisali do mnie mieszkańcy Polic. Okazało się, że sprawa znana była od dawna – w 2009 r. okoliczne dzieci znalazły kilka nagrobków w Odrze, przeniosły je na cmentarz w Jasienicy (osiedle Polic – PAP). Dało to podstawę do stworzenia tam lapidarium” – powiedział PAP koordynator do walki z przestępstwami przeciwko zabytkom szczecińskiej KWP kom. dr Marek Łuczak.

Dodał, że powszechna była opinia, iż nagrobków nie można wydobyć z rzeki ze względu na to, że znajdują się na terenie wału przeciwpowodziowego. „Napisałem prośbę do Urzędu Morskiego o ich wydobycie, wskazując, że nagrobki zatopione są przy linii brzegowej – otrzymałem zgodę na ich zabranie i przewiezienie na były cmentarz w Jasienicy” – tłumaczył kom. dr Łuczak.

Jak wyjaśnił, odnalezione w Odrze nagrobki pochodzą z terenu całego obecnego powiatu polickiego, m.in. z Wąwelnicy, Mierzyna i Kurowa. Cmentarze, z których zostały zabrane, nie istnieją, dlatego płyty po wydobyciu ich z wody umieszczono w jasienickim lapidarium.

Historyk przypuszcza, że nagrobki wywiezione z cmentarzy mogły być po wojnie przechowywane w składnicy. Były używane – jak wynika z relacji świadków – m.in. do umacniania wału przeciwpowodziowego.

Udało się ustalić blisko 30 życiorysów. Wśród płyt znajdują się m.in. nagrobki upamiętniające kilku restauratorów, w tym Michaela Mandelkowa z Wąwelnicy (niem. Wamlitz) i Bernharda Machera z Mścięcina (niem. Messenthin, obecnie to osiedle w granicach Polic). Odnaleziony został także fragment krzyża dziecka – Rudolpha Ernsta Bagemühla. Chłopiec, syn rolnika, zmarł mając 1,5 roku.

„Nie zabieraliśmy fragmentów konstrukcyjnych nagrobków, jedynie elementy z napisami upamiętniającymi zmarłe osoby. Chodzi o zachowanie pamięci, szacunku dla zmarłych. Oczekujemy tego samego od Białorusinów, Ukraińców i Litwinów, jeśli chodzi o polskie groby, niech zatem nagrobki te wrócą na poświęconą ziemię” – podkreślił kom. dr Łuczak.

Jak dodał, wraz z wolontariuszami raz jeszcze wróci nad Odrę, aby przy niższym stanie wody sprawdzić, czy nie pozostały tam jeszcze jakieś fragmenty płyt.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Pedagodzy z polickich szkół otwierają wirtualny gabinet

Admin

Produkcja w fabryce Polimery Police ruszy w tym tygodniu

JK

Połczyn-Zdrój/ Odsłonięcie pomnika ofiar germanizacji w czasie II wojny światowej, w piątek

AZ

Elementy amerykańskiego bombowca w muzeum

AB

Szczecin/ Odnaleziono pomnik poświęcony poległym w I wojnie światowej

AZ

Kwiaty na grobach cichociemnych

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie