16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Infrastruktura Miasto Szczecin

Zachodniopomorskie/ Dodatkowe 25 mln zł z funduszy europejskich na zrównoważony transport miejski

Dodatkowe 25 mln zł z funduszy europejskich trafi na realizację inwestycji w zrównoważony transport miejski w Szczecinie i Policach – poinformowało w sobotę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało w sobotę, że Szczecin otrzyma fundusze z dodatkowych środków Programu Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) na rozwój transportu miejskiego. Inwestycje obejmują budowę i przebudowę torowisk tramwajowych, przebudowę zajezdni oraz zakup niskoemisyjnego taboru autobusowego.

Jak podał resort, dodatkowe 25 mln zł z funduszy europejskich trafi na realizację inwestycji w zrównoważony transport miejski. Środki z Programu Infrastruktura i Środowisko wesprą trzy nowe projekty realizowane w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym – dodano.

Jak stwierdził podczas sobotniej konferencji w Szczecinie minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, 10 mld zł, które przeznaczono na sektor transportu publicznego, stawia go na trzecim miejscu pod względem wielkości w Programie Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – zaraz po sektorze drogowym i kolejowym. „Na terenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego realizujemy pięć projektów o łącznej wartości prawie 763 mln zł, w tym dofinansowanie UE przekracza 319 mln zł” – dodał.

Zaznaczył, że mimo tragicznej sytuacji spowodowanej napaścią Rosji na Ukrainę, nie można ustawać w realizacji zaplanowanych długoterminowych projektów, które wpływają na normalne funkcjonowanie naszego kraju, ale też na poprawę zarówno jakości życia, jak i bezpieczeństwa kraju.

MFiPR wskazało, że z dodatkowej puli 25 mln zł dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego planowany jest m.in. zakup czterech autobusów hybrydowych dla Polic, sześciu autobusów elektrycznych i czterech dwukierunkowych tramwajów.

„Tramwaje te będą obsługiwać linie, na których na końcu trasy nie przewidziano pętli. Pozwoli to na kursowanie pojazdu w obu kierunkach bez konieczności zawracania. Ponadto człon niskopodłogowy umożliwi wejście do wagonu bezpośrednio z poziomu peronu przystankowego oraz zapewni dogodną podróż osobom o ograniczonej możliwości poruszania się” – wskazało MFiPR.

W ocenie resortu nowy tabor i nowe połączenia przyczynią się do m.in. poprawy bezpieczeństwa czy ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko.

„W POIiŚ realizujemy łącznie 58 projektów dotyczących transportu miejskiego. 13 projektów wyłonionych w konkursach obejmuje zakup autobusów elektrycznych. Dzięki środkom z POIiŚ zostanie wybudowanych lub zmodernizowanych 202,3 km linii tramwajowych i linii metra. Ponadto zakupionych lub zmodernizowanych zostanie 1 131 szt. taboru pasażerskiego dla transportu miejskiego” – podsumowało ministerstwo w komunikacie.

Źródło/ PAP

Related posts

101 rocznica zaślubin Polski z morzem

Admin

Trwa boom inwestycyjny w Porcie Szczecin – Świnoujście

AB

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej odznaczeni przez wojewodę

AZ

GDDKiA wybrała wykonawcę pierwszego odcinka S10 Bydgoszcz-Toruń

JK

Szef MI: w latach 2023-2024 mamy nadzieję na bezpieczny przejazd S3 do samego Świnoujścia

Admin

Problemy władz Szczecina z miejską zielenią. Radna PiS interweniuje.

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie