16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Ważne Wiadomości

Mateusz Morawiecki: działania, które chcemy przeprowadzić, mają pomóc w spłacie kredytów 2 mln rodzin

Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, maja pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok 2 mln rodzin – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Premier zapowiedział, że rząd rozszerza tarczę antyputinowską o pakiet wsparcia dla kredytobiorców.

„Działania, które chcemy przeprowadzić szybko, mają pomóc w spłacie kredytów, co jest bolączką ok. 2 mln rodzin” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że projekt ustawy, która ma wesprzeć Polaków w spłacie kredytów hipotecznych, to „wyciągnięcie ręki” do tej części społeczeństwa.

„Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym i cztery miesiące w przyszłym roku. Łączny koszt z tego tytułu to ok. 3 mld zł. Poza tym udzielimy pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji finansowej i zapewnimy, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, który obecnie opiewa na 600 mln zł, wzrośnie do 2 mld zł i to jest pula do wykorzystania już w tym roku, a na kolejny będzie to kolejne 2 mld zł. Ten koszt poniesie sektor bankowy” – powiedział premier.

Morawiecki zapowiedział też zmiany, dotyczące wskaźnika bazowego, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Obecnie takim wskaźnikiem jest WIBOR.

„Wprowadzimy mechanizmy, które pomogą obywatelom w spłacie kredytów poprzez niższą wartość referencyjną. WIBOR zostanie zastąpiony nową stawką – jeśli sektora bankowy jej nie wypracuje, to będzie to stawka overnight POLONIA, liczona przez NBP, która jest korzystniejsza nawet o 0,4 pkt. proc. To da roczne oszczędności rzędu 1 mld zł, których koszt poniosą banki” – stwierdził premier.

Zapowiedział także zmiany, dotyczące oprocentowania depozytów.

„Zaproponuję nowe rozwiązania w zakresie oszczędzania. Powinny być one oferowane Polakom przez sektor finansowy” – powiedział. Dodał także, że nowe rozwiązania będą dotyczyć także Ministerstwa Finansów, które obecnie oferuje obligacje oszczędnościowe.

„W najbliższym czasie zaproponujemy nowe rozwiązania” – powiedział Morawiecki.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Nadaj nazwę wyspie na Zalewie Szczecińskim!

Admin

Piotr Nowak: w tym roku niewykluczone duże zagraniczne inwestycje z branży półprzewodników

JK

Koszalin/ 13 pełnometrażowych debiutów fabularnych na 41. Festiwalu „Młodzi i Film”

AZ

Paweł Szefernaker: samorządy otrzymały do dzisiaj 544 mln zł z rządowego Funduszu Pomocy Uchodźcom

JK

E-usługowe podsumowanie roku 2020

Admin

Od soboty obowiązują dodatkowe zasady bezpieczeństwa

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie