21.9 C
Szczecin
5 czerwca 2023
Biznes Infrastruktura Praca Wiadomości

Rząd przyjął uchwałę mającą usprawnić inwestycje w ramach CPK

Rząd przyjął w środę uchwałę dot. planu zamierzeń i priorytetów inwestycyjnych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, która ma usprawnić synchronizację prac wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie przedsięwzięć dotyczących powstania CPK.

Chodzi o uchwałę w sprawie Planu zamierzeń państwa oraz priorytetów inwestycyjnych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego – w perspektywie obejmującej Strategię Zrównoważonego Rozwoju Transportu do 2030 roku, przedłożoną przez Pełnomocnika Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Według KPRM dokument ten „usprawni synchronizację prac wszystkich podmiotów odpowiedzialnych za wdrożenie przedsięwzięć dotyczących powstania CPK”: ułatwi zachowanie m.in. komplementarności parametrów (dzięki uwzględnieniu zależności pomiędzy poszczególnymi projektami) i terminów realizacji CPK.

„Możliwe będzie także wykorzystanie planu CPK, jako elementu struktury dokumentów wskazujących na wypełnienie przez Polskę tzw. warunku podstawowego dotyczącego transportu, w kontekście ubiegania się o środki UE – względem inwestycji związanych z CPK” – podano na stronie KPRM.

Jak wskazała kancelaria premiera, Centralny Port Komunikacyjny to nowy system transportowy Polski, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu w odległości 15 minut od Warszawy zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w ramach pierwszego etapu będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. W rejonie CPK powstanie także tzw. Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.

W skład Centralnego Portu Komunikacyjnego wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego oraz ok. 2 tys. km nowych torów na terenie całego kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

W ocenie KPRM powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego powinno umożliwić stworzenie do 2040 r. ok. 290 tys. nowych miejsc pracy i przynieść polskiej gospodarce ok. 985 mld zł dodatkowej produkcji globalnej. 

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Trzy osoby z zarzutami za wyrządzenie szkody w majątku Polskiej Żeglugi Morskiej na 3,5 mln euro

AZ

Musimy być odpowiedzialni – przestrzegajmy zaleceń

Admin

S. Żaryn: działania ABW doprowadziły do rozbicia kolejnych grup przestępczych

AZ

Największe targowisko Manhatan w Szczecinie może zostać zlikwidowane.

Admin

Premier Morawiecki w BBC: mówienie o wystąpieniu Polski z UE jest dużą przesadą

JK

Rozpoczyna się festiwal Music Design Form

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie