16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Infrastruktura Powiat Koszaliński Ważne Wiadomości

Ponad 33 miliony złotych na budowę oraz remonty dróg gminnych i powiatowych we wschodniej części Pomorza Zachodniego

Samorządowcy z regionu podpisali w środę w koszalińskiej delegaturze Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego umowy na dofinansowanie inwestycji drogowych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Rządowe pieniądze przeznaczone zostaną na sześć inwestycji powiatowych i dziewięć gminnych. – To drogi, po których mieszkańcy docierają do lekarza, pracy i urzędów. To dla kluczowe inwestycje. Kwota dotacji na remont lub budowę to 33,5 miliona złotych – poinformował wicewojewoda Tomasz Wójcik.

Jak podkreśliła wiceminister klimatu i środowiska, szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Golińska, inwestycje w lokalną sieć drogową to inwestycje w bezpieczeństwo mieszkańców: – To niezwykle ważny temat dla społeczności lokalnej. Poprawi się komfort jazdy i bezpieczeństwo mieszkańców.

Z kolei kołobrzeski poseł PiS-u Czesław Hoc wskazał, że budowa i modernizacja dróg gminnych i powiatowych przełoży się na rozwój gospodarczy regionu: – To impuls dla dzieci i młodzieży, którzy zdobywają wykształcenie, a potem być może powrócą do swoich małych ojczyzn. To też poprawa atrakcyjności tych terenów dla potencjalnych inwestorów.

Wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie znalazł się powiat kołobrzeski. Otrzymał 1,1 miliona złotych na przebudowę ulicy Myśliwskiej. Jak poinformował starosta Tomasz Tamborski, rządowe wsparcie to połowa przewidywanej wartości inwestycji: – To główny wjazd do miasta. Chcemy wybudować drogę do torów kolejowych. Powstanie ścieżka rowerowa. Ponadto wyremontowany zostanie duży parking, z którego korzysta część mieszkańców domów przy ulicy Koszalińskiej.

Rządowe wsparcie otrzymał także Wałcz. To ponad 3,9 miliona złotych na wartą niemal pięć milionów złotych przebudowę ulicy Chopina. – To bardzo ważna inwestycja. Mieszkańcy czekali na nią przez wiele lat. Powstaną m.in. ścieżka rowerowa i chodniki – podkreślił burmistrz Maciej Żebrowski.

Wśród dofinansowanych samorządów jest także Koszalin. Miasto otrzymało 2,7 miliona złotych na wartą 5,5 miliona przebudowę ulicy Podgórnej wraz z Placem Kilińskiego. – To ważna ulica w śródmieściu, ma już kilkadziesiąt lat, wymaga kapitalnego remontu. Mieszkańcy od lat czekali na tę inwestycję – powiedział prezydent Piotr Jedliński.

Prezydent Koszalina podkreślił, że bez takich programów jak Rządowy Program Rozwoju Dróg samorządom trudno byłoby realizować kosztowne inwestycje drogowe: – Do każdej edycji składamy wnioski. Otrzymujemy wsparcie finansowe na remont jednej ulicy. Staramy się szukać pieniędzy na inwestycje tam, gdzie możemy, bo dzięki temu Koszalin może dynamicznie się rozwijać.

W województwie zachodniopomorskim w tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 62 inwestycje dofinansowane zostały łączną kwotą ponad sto milionów złotych.

Źródło/ Fot. prk24.pl

Related posts

Oświadczenie MSWiA w sprawie artykułu Gazety Wyborczej

Admin

Zachodniopomorskie/ Blisko 92 tys. wniosków o wypłatę dodatku osłonowego w ramach Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej

JK

Mateusz Morawiecki: na szczytach NATO i RE będziemy przedstawiać postulaty sformułowane przez nas w Kijowie

JK

Opublikowano rozporządzenie o obniżce VAT na gaz ziemny, ciepło i prąd

AZ

Ważna informacja dla Polaków z pogranicza pracujących w Niemczech

Admin

Senat rozpoczął posiedzenie

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie