16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Historia Kultura Miasto Szczecin Polityka Wiadomości

O wartościach na Jasnych Błoniach. 3 Maja w Szczecinie 

W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, w Polsce potrzebujemy jedności – mówił, przy Pomniku Czynu Polaków w Szczecinie, wojewoda zachodniopomorski.

To właśnie tam odbyły się oficjalne wojewódzkie obchody narodowego święta Konstytucji 3 Maja.

– Każdą wspólnotę, każdy akt – jakim była ustawa zasadnicza z 1791 roku – tworzą wartości i nie można o nich zapominać – tłumaczył Zbigniew Bogucki. – Pamiętajmy, że wspólnota musi mieć fundament i filary. Tymi filarami są wartości, które mają swoje źródło, z jednej strony w rzymskim prawie, w filozofii greckiej, ale w wymiarze etycznym i moralnym – w chrześcijaństwie i tego nie można zamazać – podkreślał wojewoda.

Tam, gdzie wartości chrześcijańskie są zamazywane, tam zbrodniczy reżim podnosi rękę na wolności człowieka i niepodległości innych państw – dodał Zbigniew Bogucki.

Z kolei opozycjoniści w PRL – Bolesław Potocki i Waldemar Brygman przypominali, że PRL nie pozwalał świętować uchwalenia Konstytucji 3 Maja. – Komuna ukrywała to święto, to jest taki system, który robi wszystko przeciwko każdemu narodowi. – Na szczęście sobie poradziliśmy, dzięki Kościołowi i narodowi, doszliśmy do tego miejsca, w którym teraz jesteśmy – wspominali Bolesław Potocki i Waldemar Brygman.

Dodajmy, że po przemówieniach i złożeniu kwiatów pod Pomnikiem Czynu Polaków miała miejsce inscenizacja historyczna, przypominająca o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja.

Źródło/RadioSzczecin.pl

Related posts

Warszawa/Paweł Szefernaker: zwiększymy pomoc na Dworcu Centralnym

JK

Wspólne muzykowanie to naprawdę coś niesamowitego – Wywiad

Admin

Żołnierze z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina na granicy izraelsko – libańskiej

Admin

Niemcy/ Morawiecki: UE musi działać wyjątkowo zdecydowanie

JK

W Szczecinie rozpoczęły się „Żagle 2021”

Admin

Morawiecki: kontynuujemy dzieło wzmocnienia wybrzeża

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie