11.5 C
Szczecin
29 marca 2024
Historia Wiadomości

Zachodniopomorskie/ W sobotę obchody 77. rocznicy forsowania Odry

Pokaz sprzętu wojskowego i piknik z kuchnią polową towarzyszyć będą obchodom 77. rocznicy forsowania Odry. Uroczystości odbędą się w sobotę w Gozdowicach i Starych Łysogórkach (Zachodniopomorskie).

Rocznicowe uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 11 przy pomniku Chwała Poległym Saperom w Gozdowicach – podał zachodniopomorski Urząd Marszałkowski. O godz. 12.30 z kolei w oddalonych o ok. 4,5 km Starych Łysogórkach na Cmentarzu Wojennym Siekierki rozpocznie się msza święta polowa, na godz. 14 zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, składanie kwiatów i apel poległych przy Pomniku Wdzięczności 1 Armii Wojska Polskiego.

Oficjalnym uroczystościom będą towarzyszyć plenerowe wydarzenia – w Starych Łysogórkach zaplanowano prezentację pojazdów i sprzętu wojskowego, a o 15.40 rozpocznie się festyn nad Odrą, podczas którego rozstawiona zostanie kuchnia polowa.

Na cmentarzu wojennym 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach spoczywa 1987 żołnierzy, w tym 1661 znanych z nazwiska. To żołnierze, którzy polegli w podczas forsowania Odry, a także w walkach o Berlin. Betonowe krzyże stylizowane są na Order Krzyża Grunwaldu.

Na środku cmentarza stoi granitowy pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego. Na wysokim obelisku widnieją dwa grunwaldzkie miecze, w tle umieszczono żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę. Obok obelisku stoi zaś postać kobiety.

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r. i trwało do 20 kwietnia. Rozpoczęło się około godz. 4 nad ranem ostrzałem artyleryjskim. Pierwsi rzekę zaczęli forsować żołnierze 1 Dywizji Piechoty z okolic Siekierek. Pod koniec dnia przy dużych stratach udało się osiągnąć zachodni brzeg Odry i zdobyć go także na wysokości Gozdowic. Już pierwszego dnia udało się żołnierzom połączyć zdobyte przyczółki.

17 kwietnia 11. pułk piechoty uczcił moment przeprawy postawieniem słupów granicznych po zachodniej stronie rzeki. W następnych dniach przez Odrę przeprawiały się kolejne dywizje.

Forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem niemieckich wojsk. Podczas trzech dni walk życie straciło ok. 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta.



Źródło/PAP

Related posts

Zachodniopomorskie/ Zakończyły się prace związane z pogłębianiem toru wodnego Świnoujście-Szczecin

AZ

W tunelu wciąż sypią się mandaty

AZ

Powstanie Akademia Wodorowa. Grupa Azoty Police podpisała umowę z ZUT

KM

Senat/ Komisja Infrastruktury za nowelą ustawy o obszarach morskich RP

AZ

Premier Morawiecki: potrzebne są nakłady na nowoczesną broń 

JK

Pielęgniarka-triathlonistka ze Szczecina w MŚ. Liczy na sponsorów

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie