21.9 C
Szczecin
5 czerwca 2023
Praca Wiadomości

PIE: w kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie

Po tym, jak w marcu wzrost wynagrodzeń przyspieszył do 12,4 proc., w kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie – poinformowali w czwartek analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w komentarzu do danych GUS.

„Wzrost wynagrodzeń przyśpieszył w marcu. W kolejnych miesiącach płace będą rosnąć w dwucyfrowym tempie” – napisali analitycy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2022 r. wyniosło 6.665,64 zł, co oznacza wzrost o 12,4 proc. w stosunku do marca roku ubiegłego. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło w tym samym czasie o 2,4 proc.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że komunikat GUS wskazuje, iż pensje rosły najszybciej w sektorze nieruchomości oraz branży informacyjnej. Słabsze wyniki były natomiast w górnictwie oraz branży rolniczej.

Według analityków, płace w najbliższych miesiącach będą mocniej rosły w branży budowlanej i przemyśle, a nieco słabiej – w handlu i usługach.

„Osłabienie tempa wzrostu płac będzie efektem słabszej koniunktury. Obecnie wzrost wynagrodzeń jest niewiele wyższy od inflacji” – napisano w komentarzu.

Zaznaczono, że dynamika zatrudnienia wzrosła do 2,4 proc., nieznacznie powyżej oczekiwań rynkowych (2,3 proc.). „Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK wskazuje na stabilną sytuację na rynku pracy – chęć zwiększania zatrudnienia raportują przede wszystkim firmy budowalne” – dodano.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Müller: Tarcza Antyinflacyjna 2.0 we wtorek na rządzie

AZ

Paweł Szefernaker: proszę samorządy o wypłacanie środków pomagającym Ukraińcom 

JK

Kolejne dary z regionu pojechały na Ukrainę

AZ

Sztab Generalny: loty kontrolne polskich operatorów Bayraktarami TB2

JK

Piotr Mazurek: Rządowy Program Fundusz Młodzieżowy to odpowiedź na postulaty młodzieży

AZ

Spacer po falochronie możliwy tylko przy odpowiednim zabezpieczeniu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie