16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Miasto Szczecin Ważne Wiadomości

Paweł Szefernaker: proszę samorządy o wypłacanie środków pomagającym Ukraińcom 

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnik rządu ds. pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy Paweł Szefernaker poprosił w piątek podczas konferencji prasowej w Szczecinie, by samorządy wypłacały środki osobom i instytucjom pomagającym Ukraińcom.

„Przykład Zachodniego Pomorza pokazuje, że bez problemu to wszystko jest realizowane.(…)Chciałbym zaapelować do wszystkich samorządowców: te wypłaty powinny iść na bieżąco” – powiedział w piątek wiceszef MSWiA, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.

Apelował też w imieniu administracji rządowej, aby samorządy wnosiły o środki z budżetu na ten cel i dziękował tym samorządowcom, którzy to na bieżąco robią.

Podał, że w skali kraju do piątkowego poranka przelano 1 mld zł na konta samorządów na wszelkie kwestie związane z pomocą uchodźcom i środki dla tych, którzy im pomagają.

Zapewnił, że zapotrzebowanie na środki ze strony samorządów jest i będzie realizowane na bieżąco.

Szefernaker spotkał się w zachodniopomorskim urzędzie wojewódzkim z prezydentami miast z Pomorza Zachodniego i rozmawiał o współpracy przy pomocy dla uchodźców z Ukrainy m.in. w kwestii zatrudnienia i edukacji.

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki poinformował, że na zapewnienie pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy 135 jednostkom samorządu terytorialnego przekazano ponad 71 mln zł, z czego ponad 10 mln zł trafiło do Koszalina, a blisko 9 mln zł do Szczecina.

„Ta pomoc jest wypłacana na zakwaterowanie i wyżywienie (…), to także jednorazowe świadczenie 300 zł, to jest także świadczenie rodzinne, to jest posiłek dla dzieci i młodzieży, bezpłatna pomoc psychologiczna, zakwaterowanie i wyżywienie, ale także ten niezwykle ważny proces, czyli nadawanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy i zdjęcia dla osób występujących o ten numer PESEL” – powiedział Bogucki.

Prezydent Szczecina odnosząc się do kwestii edukacji, poinformował, że stolica Pomorza Zachodniego ma już w szkołach blisko 3 tysiące uczniów, około 300 dzieci w przedszkolach i 600 dzieci, które czekają na przydział do odpowiednich placówek oświatowych.

„Wielkim wyzwaniem będzie na pewno zatrudnienie nauczycieli z Ukrainy. Jest prośba o to, abyśmy na poziomie rządowym przygotowali pewne rozwiązania, bo z tymi dziećmi przyjeżdżają nauczyciele w wielu przypadkach z ogromnym doświadczeniem i z bardzo dobrym przygotowaniem” – podkreślił prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Samorządowcy podkreślali, że najważniejsze w długofalowej pomocy obywatelom Ukrainy są kwestie edukacji i zatrudnienia, które pozwolą na szybsze usamodzielnienie.

Źródło/ PAP

Related posts

Sejm/ Komisja gospodarki morskiej za projektem ws. budowy Polskiego Ośrodka Ratownictwa Morskiego

AZ

Zachodniopomorskie/ Opaski brzegowe w Pleśnej i Kołobrzegu zbuduje Hydrobud

AZ

Premier Morawiecki w BBC: mówienie o wystąpieniu Polski z UE jest dużą przesadą

JK

„Szczecińska Czajka” i brak odpowiedzi prezydenta Piotra Krzystka

Admin

Starosta Stargardzki dziękuje Fundacji PKO BP S.A. za udzielone wsparcie na rzecz szpitala.

Admin

Zmiany rozkładu jazdy PKP PLK

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie