16.3 C
Szczecin
26 maja 2022
Biznes Wiadomości

„Rz”: Polskie innowacje jak magnes

Szeroki strumień pieniędzy płynie do start-upów nad Wisłą. Nie powstrzymała go nawet wojna w Ukrainie, choć część ekspertów obawiała się odpływu inwestorów – pisze w czwartek „Rzeczpospolita”.

Jak informuje dziennik, w I kwartale br. młode, innowacyjne spółki w naszym kraju pozyskały niemal 1,2 mld zł finansowania. To o 150 proc. więcej niż rok wcześniej i najlepsze otwarcie roku w historii rodzimego rynku venture capital. Eksperci jednak wciąż nie wiedzą, jak rosyjska inwazja ostatecznie wpłynie na finansowanie innowacji.

„Istnieje wiele realnych scenariuszy. Pozytywne zakładają relokację ukraińskich start-upów i zasilenie bazy programistów. Z kolei negatywne mogą objawić się ograniczeniem dopływu zagranicznego kapitału” – mówi, cytowany przez „Rz”, Maciej Ćwikiewicz, prezes PFR Ventures. Na razie, wbrew obawom, wojna nie zraża zagranicznych biznesmenów.

Inwestycje polskich i międzynarodowych funduszy VC stanowią prawie połowę transakcji na rodzimym rynku, gdy jeszcze rok temu – jedną piątą – czytamy.

„Polska pozostaje największym rynkiem inwestycji funduszy private equity i venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej” – podkreśla, cytowany przez „Rz”, Marek Dietl, prezes GPW. 

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Jak mieszkańcy Świdwina wspierają się w czasie epidemii?

Admin

Zwłoki na plaży w Ustroniu Morskim

Admin

4,3 mln zł na projekty dobrosąsiedzkie przeznaczyło PSE w 2021 roku

AZ

Zachodniopomorskie/ Ekspertka: ceny mieszkań mogą jeszcze wzrosnąć

AZ

Ważna informacja dla Polaków z pogranicza pracujących w Niemczech

Admin

Zachodniopomorskie/ W sobotę obchody 77. rocznicy forsowania Odry

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie