16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Biznes Wiadomości

„Puls Biznesu”: Japoński BGK wraca do Polski

Projekty energetyczne, w których japońskie firmy zaoferują technologie, w tym wodorowe, mają szanse na pożyczki z Japońskiego Banku Współpracy Międzynarodowej; bank stawia na nasz kraj – czytamy w czwartkowym „Pulsie Biznesu”.

Jak podaje gazeta, w roku finansowym 2020 (od kwietnia do marca) Japoński Bank Współpracy Międzynarodowej (JBIC), odpowiednik Banku Gospodarstwa Krajowego, sfinansował 207 projektów o wartości ponad 18 mld euro, z czego ok. 5 mld euro trafiło do Europy. Ostatni projekt w Polsce JBIC sfinansował w 2010 r. Według „Pulsu Biznesu, jest szansa, że to się zmieni.

„Jesteśmy bardzo zainteresowani finansowaniem projektów w Polsce. Polska i Japonia mogą wspólnie przeprowadzić transformację energetyczną, np. odejście od energii węglowej, zwiększenie wydajności energetycznej itp. W przypadku takich wyzwań oczekujemy współpracy między polskimi a japońskimi firmami. Polska jest poza tym jednym z czołowych w Europie krajów pod względem liczby inżynierów oprogramowania i może zostać hubem innowacyjności” – powiedział Hiroshi Higashi, szef paryskiego biura JBIC.

Dziennik podkreśla, że jest kilka sektorów, w których Japończycy upatrują szans na współpracę. „Europejskie firmy już mają spory udział w wielu obiecujących sektorach. Chcielibyśmy skoncentrować się na tych, w których japońskie są konkurencyjne. Do takich należy sektor energetyczny, wymagający technologii odejścia od energii węglowej, w tym CCS, czyli wychwytywania dwutlenku węgla i poprawy wydajności energetycznej, a także obszar oprogramowania” – wymienił Hiroshi Higashi.

Przedstawiciel JBIC przewiduje, że bank zacznie wkrótce szukać okazji finansowania transakcji w Polsce. „Udział japońskich firm w Polsce może pomóc gospodarce Japonii. Spodziewam się pogłębienia współpracy. Rolą JBIC jest wsparcie wspólnych projektów” – dodał Hiroshi.

Tomoho Umeda, prezes firmy projektowej Hynfra, która prowadzi prace w obszarze rozwoju infrastruktury zielonego wodoru, szef komitetu technologii wodorowych KIG, a także syn Yoshiho Umedy, działacza Komitetu Obrony Robotników i „Solidarności”, który był jednym z głównych organizatorów pierwszej wizyty Lecha Wałęsy w Japonii w 1981 r., wierzy, że pierwsze projekty JBIC możemy zobaczyć jeszcze w tym roku – podaje „Puls Biznesu”.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Zachodniopomorskie/ Intensywne opady śniegu na wschodzie województwa

JK

Flota Polskiej Żeglugi Bałtyckiej powiększy się o dwa promy

JK

19,5 mln złotych dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

KM

Piotr Uściński: wybudowanie domu do 70 m kw. na terenach podmiejskich będzie tańsze niż zakup kawalerki w mieście

JK

Szczecin/ Szpital wojewódzki ma nowoczesny system robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS

AZ

Szkoły w gminie Maszewo z dofinansowaniem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie