6.6 C
Szczecin
18 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Wiadomości

Szczecin/ Szpital tymczasowy na Pomorzanach podsumował działalność

Leczyliśmy 1,5 tys. chorych na odcinku tlenowym, 250 na odcinku respiratorowym i prawie setkę na intensywnej terapii covidowej, z czego prawie 20 chorych wymagało terapii ECMO” – poinformowało kierownictwo szpitala tymczasowego na szczecińskich Pomorzanach. Placówka po ponad roku kończy działalność.

Zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia 31 marca br. szpital tymczasowy przy szpitalu klinicznym nr 2 w Szczecinie kończy działalność. Przez ponad rok funkcjonowania w placówce hospitalizowanych było 1,5 tys. chorych na odcinku tlenowym, 250 na odcinku respiratorowym i prawie 100 na intensywnej terapii covidowej, z czego prawie 20 chorych wymagało terapii ECMO.

„Wskaźnik przeżywalności chorych u nas, wyleczalności chorych jest najlepszy w Polsce jeśli chodzi o szpitale tymczasowe. Prawie 90 proc. pacjentów wyleczyliśmy z Covid, to jest wskaźnik, który w innych szpitalach tymczasowych prawie się nie pojawiał” – przekazała w czwartek kierowniczka szpitala tymczasowego dr Magdalena Wiśniewska.

Funkcjonowanie szpitala tymczasowego w 90 proc. opierało się na pracy personelu Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie, który oprócz pracy w swoich macierzystych jednostkach (głównie klinik: nefrologii i kardiologii) dyżurował przy pacjentach zakażonych koronawirusem.

Pomoc pacjentom niosło blisko 300 osób, w tym czterdziestu jeden lekarzy i ponad sto pielęgniarek. Pracę szpitala wspomagali też m.in. ochotnicy ze straży pożarnej, ratownicy WOPR, żołnierze, firmy i osoby prywatne.

„Ten szpital tymczasowy był wyjątkowy w skali kraju, dlatego że to nie był szpital tworzony poza infrastrukturą szpitalną, tylko wewnątrz tej infrastruktury. Dzisiaj możemy się cieszyć nie tylko z tego, że te 1,5 tys. osób tutaj otrzymywało pomoc, ale również z tego, że ta infrastruktura pozostaje” – powiedział w czwartek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Wskazał, że „po to, aby ten szpital uruchomić potrzebne były wydatki około 14 mln zł, aby zaadoptować ten budynek do potrzeb szpitala tymczasowego(…). Jeżeli chodzi o kwestie związane z wydatkiem na sprzęt, na doposażenie tego miejsca to jest kwota około 17,5 mln zł”.

Jak poinformował dyr. Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 2 PUM w Szczecinie dr Marcin Sygut w miejscu szpitala tymczasowego rozszerzona zostanie działalność kliniki nefrologii i chorób wewnętrznych. Dodał, że „na dwóch ostatnich piętrach będzie bardzo nowoczesne centrum diagnostyki z bankiem krwi”.

Od 1 kwietnia osoby z potwierdzonym COVID-owym zapaleniem płuc, wymagające hospitalizacji, będą kierowane na oddziały zakaźne w innych szpitalach.

Szpital tymczasowy w Szczecinie rozpoczął swą działalność 23 grudnia 2020 r. Wśród pacjentów, które wymagały podłączenia do respiratorów zdecydowana większość to osoby niezaszczepione.

Źródło/PAP/Radio Szczecin

Related posts

Tegoroczni maturzyści zakończyli dziś rok szkolny

AZ

Zbigniew Bogucki: ostatnie dwa lata pokazały, że możemy być pewni, że niczego nie możemy być pewni

AZ

Encyklopedia – Szczecin

Admin

Szczecin/ Związek Ukraińców i Stowarzyszenie Mi-Gracja tymczasowo wstrzymały zbiórki darów

JK

Wybory prezydenckie 2020. Seniorzy, kobiety w ciąży głosują bez kolejki

Admin

Zmiany obowiązujące w przychodniach SPZOZ w Golczewie i Wysokiej Kamieńskiej

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie