16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Polska/Świat Ważne Wiadomości

Mateusz Morawiecki: Sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest silny i jest ważny dla skuteczności NATO

Do Polski trafi duża część amerykańskich środków pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy. Sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest silny i jest ważny dla skuteczności NATO – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

„To był bardzo intensywny i ważny dzień. Do Polski trafi duża część amerykańskich środków pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, a Stany Zjednoczone zwiększą dostawy LNG do Europy. Jednak to, co najważniejsze widzicie na tym zdjęciu: sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest silny i jest ważny dla skuteczności NATO” – napisał premier w nocy soboty na niedzielę na Facebooku. We wpisie zamieścił zdjęcie swoje z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem.

W sobotę wieczorem zakończyła się dwudniowa wizyta prezydenta USA w Polsce.

Wcześniej, w sobotę po południu, szef polskiego rządu wraz z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim towarzyszyli prezydentowi Bidenowi podczas sobotniej wizyty na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie odwiedził on punkt nadawania numeru PESEL uchodźcom z Ukrainy.

Morawiecki był pytany przez polskich dziennikarzy, jaka część środków przeznaczonych przez Stany Zjednoczone na pomoc uchodźcom z Ukrainy może trafić do Polski. „Powiedziałem prezydentowi Bidenowi, że może liczyć na Polskę i że chcemy także liczyć na USA. Pięknie powiedział na spotkaniu z panem prezydentem (Andrzejem Dudą), że artykuł 5 jest święty i powtórzył to również tutaj, mi, że to święty artykuł, że Stany Zjednoczone stoją murem za Polską” – odpowiedział premier.

„Pan prezydent obiecał mi, że z tej puli środków znaczna część trafi do Polski – do polskiego budżetu, do budżetu polskich organizacji pozarządowych. Rozmawiałem o tym bardzo intensywnie teraz w Brukseli, również z panem prezydentem Bidenem, bo on tam także wziął udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, a także z naszymi partnerami z innych krajów członkowskich” – relacjonował Morawiecki. Wyraził też przekonanie, że w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodniach, do Polski popłyną środki zarówno z USA, jak i z Unii Europejskiej

Źródło/ PAP/ Fot. Twitter – MorawieckiM

Related posts

Przesunięcie terminu płatności opłat gruntowych za rok 2020

Admin

Szef MSZ zapewnił o wsparciu dla wszystkich Białorusinów i białoruskich Polaków – ofiar prześladowań

AZ

Koszalin/ Radni solidarni z Ukrainą, prezydent miasta zapowiada pomoc dla Iwano-Frankiwska

AZ

Drawski ratusz pokazuje jak załatwiać sprawy. Są duże zmiany

Admin

Paweł Szefernaker: proszę samorządy o wypłacanie środków pomagającym Ukraińcom 

JK

Wielka nielegalna fabryka papierosów koło Wałcza namierzona przez policję

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie