7.9 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Wiadomości Zdrowie

Szczecin/ Szpitale zatrudniają uchodźców z Ukrainy

Pierwsze sanitariuszki i salowe spośród osób uciekających przed wojną na Ukrainie zatrudnił m.in. szczeciński szpital wojewódzki. Szpitale w stolicy Pomorza Zachodniego czekają też na uzyskanie pozwoleń na pracę zgłaszających się do nich pielęgniarek i lekarzy.

„Niedługo po wybuchu wojny w Ukrainie informowaliśmy, że chętnie przyjmiemy do pracy personel medyczny – pielęgniarki i lekarzy. Zaczęły zgłaszać się pierwsze osoby z grupy uchodźców wojennych, które były zainteresowane pracą. Dziś tych osób jest już sporo” – powiedział PAP rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Tomasz Owsik-Kozłowski.

Zaznaczył, że szpital zatrudnił już osoby spoza personelu medycznego, co znacznie poprawiło sytuację na oddziałach.

„Jeszcze kilka tygodni temu mieliśmy kłopot, żeby wypełnić grafik dyżurów sanitariuszek i salowych. Dziś tego problemu właściwie już nie mamy” – wskazał rzecznik.

Jak dodał, rekrutacja pielęgniarek i lekarzy – ze względu na bardziej skomplikowane procedury związane z uzyskaniem prawa wykonywania zawodu – jest dłuższa, ale aby osoby te nie musiały czekać, są na razie zatrudniane na stanowiskach pomocy pielęgniarskiej i asystenta medycznego.

„Będą wykonywali proste, podstawowe czynności w oddziałach szpitalnych choćby po to, żeby nabyć umiejętności językowe, ale też aby poznać specyfikę pracy w polskim szpitalu. Gdy przedłożą warunkowe prawo wykonywania zawodu, zostaną zatrudnieni na stanowiskach pielęgniarek i lekarzy” – powiedział Owsik-Kozłowski.

Wskazał, że do szpitala wpłynęło ok. 30 zgłoszeń od pielęgniarek z Ukrainy, które chciałyby znaleźć tam zatrudnienie.

„W wielu przypadkach są to już kompletne podania, część osób przeszła badania z zakresu medycyny pracy – zanosi się na to, że co najmniej kilkanaście pielęgniarek rozpocznie pracę w niedługiej przyszłości” – powiedział rzecznik. Dodał, że zgłosiło się też kilkoro lekarzy.

Jak zaznaczył, szpital pomaga również w znalezieniu darmowych kursów języka polskiego – także ze słownictwem medycznym – osobom, które jeszcze się w nim nie komunikują.

Pracownicy medyczni zatrudniani w szpitalu będą początkowo pracowali w towarzystwie bardziej doświadczonych kolegów z Polski, także gdy otrzymają już warunkowe prawo wykonywania zawodu.

Jak przekazała rzeczniczka szpitala „Zdroje” Magdalena Knop, placówka od początku wojny była zaangażowana w pomoc medykom z Ukrainy i oferowała im zarówno zatrudnienie w szpitalu, jak i transport ze wschodniej granicy do Szczecina oraz czasowe zakwaterowanie.

„Niestety, z dwoma pierwszymi bardzo zainteresowanymi współpracą lekarkami kontakt nagle się urwał. Do dziś nie wiemy, co się z nimi stało. Systematycznie zgłaszały się jednak kolejne osoby. To przede wszystkim lekarki, które wraz z dziećmi uciekły z ogarniętej wojną ojczyzny” – zaznaczyła Knop.

Dodała, że cztery z nich są już w trakcie załatwiania dokumentów z Ministerstwa Zdrowia. Wskazała, że także ukraińskie pielęgniarki i położne zgłaszają się do szpitala.

„W ostatnim czasie praktycznie nie ma dnia, by nie skontaktowała się z nami kolejna zainteresowana osoba. Kilka z nich jest już w trakcie załatwiania formalności, które umożliwią im podjęcie u nas pracy w zawodzie. Bardzo się z tego cieszymy, bo to od lat mocno pożądane grupy zawodowe” – podkreśliła rzeczniczka.

Powiedziała, że medycy z Ukrainy mogą liczyć na pomoc szpitala w zakresie komunikacji i w wypełnieniu wszystkich wymaganych dokumentów – pracownicy działu kadr instruują, jakie formalności muszą zostać dopełnione, by chętni jak najszybciej mogli rozpocząć pracę.

„Pragnąc ułatwić i przyspieszyć komunikację z ukraińskojęzycznymi osobami, zamówiliśmy między innymi specjalne klawiatury do pisania i profesjonalne translatory” – dodała.

W szpitalu klinicznym nr 2 na szczecińskich Pomorzanach od kwietnia pracować będą dwie osoby, które uciekły przed wojną – będą zatrudnione w charakterze salowych.

Szpital poinformował, że w placówce pracuje ponad 80 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Szczecina przed rozpoczęciem wojny. Dla nich i ich rodzin organizowana jest pomoc, m.in. finansowa, prawna i psychologiczna.

Źródło/PAP

Related posts

Rząd przyjął uchwałę w sprawie elektrowni atomowej

AZ

Zachodniopomorskie/ Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarzy

AZ

Szef MON: czołgi Abrams są najnowocześniejszymi na świecie, wzmocnią bezpieczeństwo Polski

AZ

Rekordowa inwestycja w gminie Stare Czarnowo

KM

Minister rolnictwa Robert Telus w Luksemburgu

JK

Farmy wiatrowe na Bałtyku to szansa dla naszej energetycznej niezależności

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie