16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Biznes

PARP: dodatkowe 5 mln zł dla firm na transformację technologiczną

Budżet na transformację technologiczną dla firm w ramach programu Przemysł 4.0 zostanie zwiększony o 5 mln zł – poinformowała w środę Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Łącznie do przedsiębiorców trafi ponad 30 mln zł.

Jak wskazano w komunikacie, PARP w porozumieniu z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zwiększyła o ponad 5 mln zł pulę środków przeznaczoną na granty w ramach pilotażu Przemysł 4.0. Dzięki temu – jak napisano – 45 firm otrzyma dofinansowanie na rozpoczęcie transformacji technologicznej. Wyliczono, że łącznie do przedsiębiorców trafi ponad 30 mln zł.

Przypomniano, że nabór wniosków w pilotażu Przemysł 4.0 został zorganizowany w 2021 r. Program został adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych, które mogły zgłaszać projekty na przeprowadzenie w swoich firmach transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. „Chodzi o cyfryzację, robotyzację, automatyzację procesów produkcyjnych, ale także o wdrożenie wszelkich innych technologii z zakresu Przemysłu 4.0.” – napisano.

Początkowo – jak podano w informacji – PARP zdecydowała o wsparciu 37 najlepszych projektów, jednak po zwiększeniu budżetu o ponad 5 mln zł dofinansowanie otrzymało osiem kolejnych firm. Łącznie wsparcie w ramach Przemysłu 4.0 przyznano dla 45 przedsiębiorstw. Górna kwota wsparcia dla jednego projektu wynosiła 800 tys. zł.

„Zainteresowanie pilotażem przerosło nasze oczekiwania” – powiedział, cytowany w komunikacie, prezes PARP Dariusz Budrowski. Wskazał, że w konkursie wzięło udział 481 firm, a wartość złożonych przez nie projektów przekroczyła 300 mln zł, czyli ponad 1200 proc. budżetu pierwotnie przeznaczonego na pilotaż. „Widać jak wiele firm w Polsce ma świadomość, że digitalizacja czy automatyzacja przemysłu jest niezwykle istotna dla rozwoju i konkurencyjności na rynku. To dzięki takiemu nastawieniu przedsiębiorców Polska jest coraz szybciej rozwijającym się rynkiem cyfrowym” – dodał prezes.

Wskazano, że przedsiębiorcy składający do PARP projekty o dofinansowanie w ramach konkursu Przemysł 4.0, najczęściej wnioskowali o wsparcie w obszarze technologicznym (roboty przemysłowe), ale także na integrację technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT), przemysłowy Internet rzeczy, Big Data, analizę danych i tworzenie systemów cyber-fizycznych.

Napisano, że firmy, które otrzymały grant w pilotażu Przemysł 4.0 mogą przeznaczyć go na: opracowanie mapy drogowej, czyli planu wdrożenia kompleksowych zmian w przedsiębiorstwie w zakresie cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji; usługi doradcze związane z wdrożeniem mapy drogowej; zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia wybranego obszaru transformacji; zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.

Pilotaż jest finansowany z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Anna Tarocińska zawieszona w czynnościach Członka Zarządu Spółki – Grupa Azoty Police

Admin

Rozpoczęto prace związane z kompleksową przebudową Stadionu Miejskiego w Myśliborzu

Admin

Utrzymanie domu mocno podrożało. Czy przez koronawirusa podrożeje jeszcze bardziej?

Admin

W Warszawie wylądował największy samolot świata ze sprzętem medycznym z Chin

Admin

Obajtek: połączenie PKN Orlen i PGNiG to gwarancja bezpieczeństwa energetycznego

JK

W poniedziałek Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze w Dubaju

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie