16.4 C
Szczecin
26 maja 2022
Miasto Szczecin Nauka Wiadomości

Zachodniopomorskie/ Ponad 500 dzieci z Ukrainy przyjęto do placówek oświatowych w regionie

Po 24 lutego do szkół i placówek oświatowych w województwie zachodniopomorskim zostało przyjętych 541 dzieci uchodźców z Ukrainy” – poinformowało Kuratorium Oświaty w Szczecinie. Najwięcej z nich – 462 – to uczniowie szkół podstawowych.

Z informacji przekazanych PAP przez Kuratorium Oświaty w Szczecinie wynika, że po 24 lutego do placówek oświatowych w regionie przyjęto 541 dzieci z Ukrainy. W zachodniopomorskich szkołach uczą się 7864 osoby innej narodowości, z czego 6914 to obywatele Ukrainy.

„Nie ma takiej możliwości, żeby dziecko nie zostało przyjęte do żadnej szkoły, ponieważ obowiązkiem nauki w Polsce objęte są wszystkie osoby poniżej 18 lat, co oznacza, że dotyczy on także cudzoziemców do ukończenia przez nich 18 lat lub ukończenia szkoły ponadpodstawowej” – poinformowało Kuratorium Oświaty w Szczecnie.

Dla uczniów niewystarczająco znających język polski organizowane są dodatkowe zajęcia lekcyjne. Podobnie jest też w przypadku różnic programowych. Jeśli nauczyciel prowadzący zajęcia z danego przedmiotu stwierdzi konieczność uzupełnienia materiału, odbywać się będą dodatkowe zajęcia wyrównawcze.

„Na podstawie zdiagnozowanych potrzeb uczniowie i ich rodzice mogą być również objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. Organ prowadzący szkołę może zorganizować również oddziały przygotowawcze” – poinformowało Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

Nauczyciele pracujący z dziećmi w oddziałach przygotowawczych mogą być wspomagani przez osobę posługującą się językiem kraju pochodzenia ucznia.

Cudzoziemcy nieznający polskiego w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole mogą korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia, zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela.


Źródło/PAP/Kuratorium Oświaty w Szczecinie

Related posts

Poseł PiS przeciwny konopnym automatom w Szczecinie

Admin

Żółta kartka dla Krzystka od radnych PiS-u za zakorkowane miasto

Admin

40 rocznica wybuchu pożaru w Kaskadzie

Admin

Szczecin bez odkomarzania

Admin

Mateusz Morawiecki: pracujemy z szefem KNF i prezesem NBP nad zmianami w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

JK

Sejm uchwalił tarczę branżową

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie