3.1 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Zdrowie

Szczecin/ Sztuczna inteligencja pomaga w przewidywaniu ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19

Rodzaj i stopień zmian w płucach, a także stan pacjenta z COVID-19 pomaga ocenić lekarzom asystent sztucznej inteligencji opracowany m.in. przez badaczy ze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Technologia ułatwia też przewidywanie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

„Przygotowaliśmy – we współpracy z firmą Pixel Technology – asystenta, który jest w stanie ocenić zaawansowanie zajęcia tkanki płucnej” – powiedział dziennikarzom lekarz naczelny ds. COVID-19 szpitala wojewódzkiego w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski.

System łączy dane z tomografii komputerowej, molekularne PCR, serologiczne, a także sekwencję genetyczną wirusa. Przy wprowadzeniu technologii pracował m.in. zespół radiologów. Lekarze uczyli algorytm sztucznej inteligencji rozpoznawania zmian w płucach na podstawie badań tomograficznych tkanki płuc bez kontrastu.

„Stworzony został asystent sztucznej inteligencji z panelem dla lekarza, który bardzo szybko widzi, jaki jest procent zaawansowania zajęcia tkanki płucnej, jaki jest jego charakter, czy pacjent się poprawia, czy pogarsza” – tłumaczył prof. Parczewski.

Na panelu widoczny jest schemat płuc po tomografii, oceniony przez asystenta sztucznej inteligencji – maszyna nie tylko określa procent zajęcia płuc, ale też wskazuje, gdzie są zmiany późne, tzw. konsolidacje, i wczesne, charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2, co pomaga w wyborze leczenia.

Prof. Parczewski wyjaśnił, że spojrzenie na panel pozwala lekarzowi – nawet jeśli nie ma jeszcze opisu badania radiologicznego – na zlokalizowanie, jakie są zmiany w płucach i gdzie one są. Dodał, że algorytm jest tak skonstruowany, że porównuje wyniki kolejnych badań tomograficznych, co pozwala na szybką ocenę sytuacji pacjenta.

„Oceniliśmy już ponad 7 tys. pacjentów covidowych, ale też pacjentów bez tej choroby celem nauczenia algorytmu i różnicowania. To jedna z największych baz danych i baz sztucznej inteligencji, jaka została oceniona na świecie tak nowoczesnymi metodami” – powiedział lekarz.

Wskazał, że opracowana technologia pozwala też lekarzom „przewidywać przyszłość” w zakresie oceny ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19 czy nawet zgonu pacjenta.

„Widzimy, że jeśli ktoś ma powyżej 50 proc. płuc zajętych – ma ponad siedmiokrotnie wyższe ryzyko zgonu – i ta zasada potwierdzała się niezależnie od wieku” – mówił prof. Parczewski.

Zaznaczył, że algorytm jest używany w szpitalu wojewódzkim i trwają ostatnie przygotowania do otwarcia go dla chętnych jednostek z kraju.

„Jest to oczywiście asysta, nie zastąpi lekarza, ale może być pomocna w wyborze leczenia” – podsumował specjalista chorób zakaźnych.

Technologia powstała w ramach projektu „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”, finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło/ PAP/ Fot. TVP Info

Related posts

Szczecin/ Od niedzieli tramwaje będą jeździć rzadziej

AZ

Szczecin/ Zmarł powstaniec warszawski Zenon Kasprzak ps. Wilk

JK

Szczecin/ Związek Ukraińców: najbardziej potrzebujemy mleka dla dzieci i materiałów opatrunkowych

JK

Okręty wojenne wpłyną do szczecińskiego portu

BS

Ruszył nabór na mieszkania socjalne w Szczecinie

Admin

„Rolnicy nie zapomną, co za swoich rządów zrobiła Platforma Obywatelska”

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie