-2.3 C
Szczecin
8 lutego 2023
Polska/Świat Wiadomości

MRiT: Minister Nowak zachęca amerykański kapitał do inwestowania w Polsce

Minister rozwoju i technologii Piotr Nowak zachęca amerykański kapitał do inwestowania w Polsce – podał w komunikacie resort rozwoju i technologii. Podkreślił, że w rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy dostrzega ogromny potencjał Polonii.

Jak przypomniało ministerstwo, we wtorek – w drugim dniu pobytu w USA – Nowak złożył wizytę na Wall Street w siedzibie New York Stock Exchange, największej na świecie giełdy papierów wartościowych, gdzie zachęcał amerykański kapitał do inwestowania w Polsce.

„Potencjał ekonomiczny naszego kraju znajduje odzwierciedlenie w roli lidera Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej” – podkreślał, cytowany w komunikacie, minister rozwoju i technologii.

Resort podał, że podczas spotkania na nowojorskiej giełdzie minister Nowak podkreślał atrakcyjność Polski dla inwestycji zagranicznych. „To, co wyróżnia nasz kraj, to przede wszystkim młodzi, dobrze wykształceni ludzie, szybka ścieżka obsługi inwestora, dobrze dopasowane do rynkowych potrzeb programy pomocy oraz zwolnienie z CIT ” – mówił Nowak.

Dodał, że Polska ma czwartą co do wielkości liczbę absolwentów STEM (nauki przyrodnicze, technologia, inżynieria i matematyka) w Unii Europejskiej. To oznacza ponad 1,2 mln wysoko wykwalifikowanych naukowców i inżynierów. „Nasz kraj ma stabilną gospodarkę o ugruntowanej pozycji makroekonomicznej. Unikalne warunki do prowadzenia i otwierania biznesu są wspierane przez wielokrotnie potwierdzaną odporność na kryzysy gospodarcze. Sytuacja sektora finansów publicznych jest bardziej zrównoważona niż średnia Unii” – mówił szef MRiT.

Wskazał także na rosnące znaczenie Stanów Zjednoczonych w polskim handlu zagranicznym. „Dostrzegamy pozytywną dynamikę wymiany handlowej po ubiegłorocznym spadku w związku z pandemią COVID. W 2021 r. nastąpiło ożywienie w wymianie handlowej między Polską a USA – obroty wzrosły o 23,5 proc. – do 17,6 mld dol.” – podał.

Według resortu rozwoju, Nowak spotkał się również z amerykańskimi firmami polonijnymi. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele jednej z największych organizacji amerykańskiej Polonii – Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

„W rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy dostrzegam ogromny potencjał Polonii i jej znaczenie dla stosunków gospodarczych i społecznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi” – zaznaczył szef MRiT.

Źródło/PAP/gov.pl

Related posts

„Dym z kominów będzie pilnie obserwowany i zgłaszany”

AZ

Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu „Koncerty Grünebergowskie”, Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II.

AZ

Bezrobocie w regionie na rekordowo niskim poziomie

AZ

Powiat i Gminy jednoczą siły w walce z koronawirusem, wspierając szpital w Policach

Admin

Oświadczenie MSWiA w sprawie artykułu Gazety Wyborczej

Admin

Rozpoczyna się projektowanie Zachodniej Obwodnicy Szczecina

KM

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie