5.4 C
Szczecin
20 kwietnia 2024
Powiat Koszaliński Wiadomości

Koszalin/ 31 stycznia rozpoczną się konsultacje społeczne ws. zmiany granic administracyjnych miasta

31 stycznia rozpoczną się konsultacje społecznie w sprawie zmiany granic administracyjnych miasta Koszalina. Będą trwały dwa tygodnie – poinformowali we wtorek na wspólnej konferencji prasowej prezydent Koszalina Piotr Jedliński i sekretarz miasta Tomasz Czuczak.

Miasto Koszalin uzyskało 20 grudnia ub.r. zgodę radnych na wszczęcie procedury zmierzającej do poszerzenia jego granic administracyjnych o sołectwo Kretomino (gmina Manowo), sołectwo Mścice (gmina Będzino) i część sołectwa Stare Bielice (gmina Biesiekierz). Na skutek tych zmian miasto powiększyłoby się o ponad 2 tys. ha i o ok. 3,5 tys. mieszkańców. 

O wszczęciu procedury zmierzającej do zmiany granic Koszalina miasto poinformowało gminy będące stronami w tym postępowaniu. 

We wtorek prezydent i sekretarz Koszalina przekazali, że uwzględnione w procedurze konsultacje społeczne dla mieszkańców Koszalina rozpoczną się 31 stycznia i potrwają do 13 lutego. Polegać będą na wypełnieniu ankiety z dwoma pytaniami – w kwestii stanowiska co do poszerzenia granic miasta Koszalina i bycia mieszkańcem Koszalina. Koszalinianie będą zaznaczyć w ankiecie nazwę osiedla, które zamieszkują.

Czuczak podał, że dla mieszkańców dostępne będą dwa kanały konsultacyjne. Tradycyjny w ratuszu w godzinach pracy urzędu, gdzie można będzie uzyskać ankietę, wypełnić ją i wrzucić do urny, a także w siedzibach rad osiedli podczas ich dyżurów. Ankieta dostępna będzie także w internecie, na stronie www.koszalin.pl w zakładce konsultacje społeczne. 

„Jeśli aglomeracja jest większa, większy jest potencjał rozwoju, przyciągania inwestorów, ważnych wydarzeń kulturalnych. Większy jest potencjał turystyki” – argumentował potrzebę powiększenia Koszalina Jedliński. Zaznaczył przy tym, że nie zamierza konkurować z nadmorskim Mielnem, ale chce, by Koszalin był atrakcyjnym zapleczem dla turystów w razie niepogody. 

Jedliński podkreślił, że Koszalin mieszkańcom sołectw, których przyłączeniem miasto jest zainteresowane, zapewni poprawę jakości życia, w tym poprzez niższe rachunki za wodę i ścieki, niższe stawki podatku od nieruchomości, korzystny sposób rozliczania za wywóz odpadów, darmowe przejazdy komunikacją miejską dla seniorów i dzieci. 

Dodał, że w Koszalinie powstanie nowy dworzec PKP, krzyżują się tu nowo powstające drogi ekspresowe S6 i S11, zbrojone będą pod kolejne inwestycje tereny w koszalińskiej podstrefie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Miasto do Programu Inwestycji Strategicznych złożyło projekty o wartości blisko 113 mln zł. 

Po konsultacjach społecznych wniosek dotyczący zmiany granic wraz z wynikami tych konsultacji rada miejska uchwałą skieruje do wojewody, który opiniuje go i następnie przekazuje ministrowi spraw wewnętrznych i administracji. Stosowny wniosek do MSWiA powinien zostać złożony do 31 marca 2022 r. Ostateczną decyzję o uwzględnieniu wniosku podejmie do 30 czerwca 2022 r. Rada Ministrów. Jeśli ta będzie pozytywna, zmiany dotyczące granic Koszalina wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r. 

Źródło/PAP/koszalin.pl

Related posts

Żaryn: podwyższenie gotowości sił nuklearnych to próba zastraszenia Ukrainy i Zachodu

JK

TUNEL W ŚWINOUJŚCIU OTWARTY

KM

Od maja polecimy ze Szczecina do Krakowa

Admin

16. w tym roku dostawa LNG

Admin

Zachodniopomorskie/ Siedem ekomurali ma powstać w regionie w tym roku

AZ

8 FOW zaprasza na Święto Marynarki Wojennej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie