7.9 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Miasto Szczecin Polska/Świat Wiadomości

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzenie stanu wojennego to czarny dzień w historii Polski. Chcemy oddać hołd jego Ofiarom – wszystkim, którzy w tym czasie zostali zamordowani, którzy byli internowani, którym złamano kariery, których wyrzucano z pracy, a którzy walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Główne uroczystości, organizowane wspólnie przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, IPN Oddział w Szczecinie i Dowódcę 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odbędą się 13 grudnia.

O godz. 11.00 wojewoda Zbigniew Bogucki i przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego Mieczysław Jurek złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia ’70 w Szczecinie pod bramą Stoczni Szczecińskiej w hołdzie ofiarom stanu wojennego.

O godz. 17:00 na pl. Solidarności w Szczecinie odbędzie się apel pamięci, składanie kwiatów pod pomnikiem „Anioła Wolności” oraz pokaz świetlno-muzyczny „W Hołdzie Ofiarom Stanu Wojennego”.

O godz. 18.00 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie odbędzie się Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ks. biskupa Henryka Wejmana.

O godz. 17:30 w TVP 3 Szczecin odbędzie się projekcja filmu „Zabić Nadzieję”. Film zrealizowała TVP Szczecin i szczeciński oddział IPN. Głównym motywem są rozmowy z osobami, dla których stan wojenny oznaczał diametralną zmianę w życiu. Szczegóły wydarzeń na stronie internetowej szczecińskiego oddziału IPN.

– Pierwszy raz w Szczecinie organizujemy uroczystości na taką skalę. Cieszę się, że jest tak wiele wydarzeń – również organizowanych przez inne podmioty. Myślę, że dzięki temu mieszkańcy znajdą odpowiednią formułę dla siebie. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali o tych, dzięki którym możemy dziś żyć w wolnym kraju – dodaje wojewoda Zbigniew Bogucki.

Wydarzenia towarzyszące:

11 grudnia 2021 r. w godz. 15:00-21:00 przed budynkiem Polskiego Radia Szczecin odbywać się będzie inscenizacja wprowadzenia stanu wojennego. Podczas inscenizacji użyte zostaną autentyczne artefakty z czasu stanu wojennego m.in. polewaczka, nysa, czy BTR, z zasobu kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego.

11 grudnia 2021 r. godz. 17:45 w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin odbędzie się debata i koncert zespołu „Fabryka”. Szczegóły wydarzeń dostępne są na stronie internetowej Oddziału IPN w Szczecinie.

Źródło: ZUW Szczecin fot.: PAP

Related posts

Rekordowy rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu

AZ

Zakończył się pierwszy etap Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszono prawie 100 projektów

AZ

Dane PKW: Duda – 45,24 proc. Trzaskowski – 28,92 proc.

Admin

Ośrodek Szkoleniowy Ratownictwa Morskiego z pozwoleniem na budowę

JK

Koszalin/ 19. Europejski Festiwal Filmowy „Integracja – Ty i Ja” – od 6 września

AZ

Jak będą wyglądały święta, jeśli chodzi o obostrzenia epidemiczne?

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie