2.8 C
Szczecin
20 kwietnia 2024
Polityka Polska/Świat Wiadomości

Żaryn o sytuacji na granicy: to operacja hybrydowa przeciwko wschodniej flance NATO

Operacja przeciwko Polsce, wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania naszego regionu, ma wszystkie niezbędne elementy, by uznać je za operację hybrydową przeciwko wschodniej flance NATO – napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

„Operacje hybrydowe są prowadzone metodami poniżej progu wojny – w sposób, który utrudnia realną ocenę zagrożeń, identyfikację agresora oraz jego planów, a także z wykorzystaniem działań informacyjnych, by manipulować obrazem wydarzeń i wprowadzać chaos” – napisał Żaryn.

Jak zaznaczył, „operacja przeciwko Polsce, wykorzystująca szlak migracyjny do destabilizowania naszego regionu, ma wszystkie niezbędne elementy, by uznać je za operację hybrydową przeciwko wschodniej flance NATO”. „Łukaszenka na taką operację musiał uzyskać akceptację Putina” – dodał.

Podkreślił, że działania te wpisują się w rosyjską długoterminową agresję Kremla przeciwko NATO. „Rosja coraz bardziej otwarcie próbuje sięgać po swoje wrogie wobec Zachodu cele” – zaznaczył.

W niedzielę w rejonie Narewki, ok. godz. 16 funkcjonariusze białoruskich służb wyrzucali z pojazdu petardy hukowe wzdłuż granicy, ale tak, żeby nie przeleciały na stronę polską – poinformowała PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Jak dodała, trzy godziny później w tym rejonie zauważono, że jest też przecięta concertina i jeden mężczyzna przeszedł na stronę polską. „Po stronie białoruskiej oczekiwała natomiast kilkunastoosobowa grupa, ale na widok naszych patroli wycofała się w głąb Białorusi. Ten jeden mężczyzna – obywatel Iraku został zatrzymany, pouczony i doprowadzony do linii granicy” – powiedziała PAP rzeczniczka SG.

Żołnierze mieli relacjonować, że słyszeli w niedzielę również huk petard na innych odcinkach granicy polsko-białoruskiej.

Ostatniej doby zanotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała około 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Źródło/PAP/fot.TVP Info

Related posts

Waldemar Buda dla PAP: zakończyliśmy negocjacje ws. KPO

JK

Zachodniopomorskie/ Ostatni dzień manewrów DefenderEurope2022

JK

Kilkunastu nowych policjantów złożyło ślubowanie w Szczecinie

AZ

Dera o wyroku TSUE: nie jest tak, że można dowolnie stosować zasadę praworządności

AZ

Wiceszef MEiN: nie chcemy, aby kwestie szkół kładły się cieniem na relacje polsko-litewskie

AZ

Zaproponuj innowacyjny projekt, by pomóc osobom dotkniętym wojną w Ukrainie

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie