3.1 C
Szczecin
19 kwietnia 2024
Otwarto zbrojownię na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Historia Kultura Miasto Szczecin

Otwarto zbrojownię na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Zbrojownię z eksponatami związanymi z czasami Gryfitów otwarto w czwartek na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Na wystawie można zobaczyć przede wszystkim militaria i broń myśliwską z okresu nowożytnego.

 

-Wystawa jest niewielka, ale bardzo różnorodna. Prezentuje różne rodzaje uzbrojenia. Odnoszą się one do różnych aspektów wczesnego życia dworskiego, życia rycerskiego. Jest tam broń wykorzystywana do celów militarnych, ale również w życiu codziennym, towarzyskim, noszona jako ozdoba stroju, a także broń wykorzystywana podczas polowań – powiedział w czwartek dziennikarzom Damian Garecki z Działu Wystaw Artystycznych Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Nowa ekspozycja nawiązuje do rycerskich tradycji związanych ze szczecińską siedzibą rodu Gryfitów – zbrojownia miała swoje miejsce w zamku od średniowiecza.

– Początkowo militaria przechowywano w jednym z pomieszczeń gospodarczych, a po rozbudowie zamku, za czasów Jana Fryderyka, składnicę broni urządzono na parterze skrzydła zachodniego. Paradne zbroje Gryfitów i różne elementy uzbrojenia eksponowano także w kościele zamkowym św. Ottona – wyjaśniła Renata Zdero z Działu Wystaw Artystycznych zamku.

 

W 1616 r. rozpoczęto budowę piątego skrzydła zamku z przeznaczeniem na zbiory sztuki, bibliotekę i zbrojownię. Inicjator budowy, Filip II, nie doczekał jej ukończenia. Piąte skrzydło zamku stanęło w 1619 r., za czasów Franciszka I. – Po śmierci ostatniego władcy z rodu Gryfitów, Bogusława XIV i podziale Księstwa Pomorskiego pomiędzy Szwecję a Brandenburgię, dziedzictwo książęcej dynastii uległo rozproszeniu. Duża część zbiorów, w tym słynny dar papieża Aleksandra VI – miecz Bogusława X – bezpowrotnie zniknęła – wskazała Zdero.

Dodała, że kilka okazów broni ze znakami własnościowymi książąt pomorskich znajduje się w zbiorach muzealnych w Niemczech i w Szwecji. W zamkowej zbrojowni prezentowane są zbiory z okresu nowożytnego, użyczone z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Źródło TVP 3 Szczecin 

Related posts

Chór „Don Diri Don” na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku

JK

„Obchodzenie 26 kwietnia jest nawiązywaniem do komunistycznej propagandy”

AZ

Zachodniopomorskie/ Goleniów szuka wolontariuszy do pomocy uchodźcom

AZ

O więzieniach w PRL. Zaskakujące zeznania legendy szczecińskiej Solidarności

AZ

Most nad Regalicą w Szczecinie będzie przebudowany

Admin

Zostały dwa tygodnie na zgłoszenie kandydatów do Nagrody Artystycznej Miasta Szczecin

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie