13.4 C
Szczecin
29 marca 2024
Ogromny portret Witolda Pileckiego
Historia Miasto Szczecin

Ogromny portret Witolda Pileckiego

Oświęcim to była igraszka”- wyznał podczas ostatniego widzenia, żonie Witold Pilecki. Rotmistrz, który całe życie oddał wolnej Polsce, po wojnie trafił w ręce komunistów, którzy w nieludzki sposób go katowali i ostatecznie zabili. Fundacja patriotyczna jego imienia, uczci pamięć rotmistrza gigantycznym obrazem, który ma przypominać jego bohaterstwo i komunistyczne zbrodnie na żołnierzach niepodległościowego podziemia.

 

W Szczecinie w 120. rocznicę urodzin bohatera – powstaje jego ogromny portret. Dla osób, które go tworzą, jest to m.in. świadectwo ich patriotyzmu. – W takim hołdzie upamiętniając tę postać tworzymy specjalną, taką wizualizację Pileckiego. Chcemy zaprezentować go szczecinianom 13 maja – tłumaczy historyk Bartłomiej Ilcewicz. – Kolory biały i czerwony, bo to są nasze narodowe barwy. Myślę, że Witold Pilecki miał w sercu mocno zakorzenione te barwy i tak chcemy go przedstawić – powiedział grafik Adrian Perec. A nie jest to łatwe, bo to wyjątkowa postać. Walczył w wojnie z bolszewikami. Podczas II wojny światowej przeszedł do konspiracji.

– Oprócz tego, że był żołnierzem, był także mężem swojej żony, ojcem dwójki dzieci, był również kawalerzystą, ułanem. Zaczął swą konspiracje w 1939 roku w tajnej Armii Polskiej – wyjaśnia historyk Bartłomiej Ilcewicz.

 

Pilecki dobrowolnie zgodził się dołączyć do jednego z transportów do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, gdzie stworzył siatkę konspiracyjną i skąd przekazywał raporty o ludobójstwie Niemców. Brał także czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku przebywał w niemieckiej niewoli.

Po wojnie doskonale wiedział, że nie wraca do wolnego kraju. Dlatego też postanowił nie ujawniać się. Mimo to wpadł w ręce komunistów, którzy stosowali wobec niego nieludzkie tortury. Na jednym z ostatnich widzeń – wyznał żonie, że Oświęcim w porównaniu z więzieniem na Mokotowie, to była igraszka. Pilecki po zmanipulowanym procesie został zamordowany 25 maja. Do dziś nie odnaleziono jego szczątków, a komunistyczni kaci nigdy nie zostali ukarani.

źródło TVP3, fot. TVP info

Related posts

Szczecin/ Wiatr powalił ponad sto drzew na Cmentarzu Centralnym

AZ

Zmiany dla kierowców na Krzekowie

JK

Szczecin/ Spacer i film z okazji rocznicy ślubu Bogusława X i Anny Jagiellonki

AZ

W szczecińskiej bazylice oddano hołd żołnierzom Armii Krajowej

AZ

Autobusy elektryczne dla Szczecina. Miasto otrzyma ponad 6 mln zł dotacji

KM

ZUS: prawie 340 mln zł na kontach przedsiębiorców

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie