25,4 C
Szczecin
12 lipca 2024
Transport wielkogabarytowych urządzeń do Portu Morskiego Police
Polska/Świat Powiat Policki PulsPZ TV

Transport wielkogabarytowych urządzeń do Portu Morskiego Police

Do Polic dotarły dwa wielkogabarytowe urządzenia, niezbędne do uruchomienia instalacji. Na terenie Zakładów Chemicznych, powstaje nowoczesny kompleks petrochemiczny o mocy produkcyjnej prawie 450 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

Statek „Jumbo Jubilee” 14 lutego przywiózł kolejne elementy do budowy Polimerów Police, w tym ogromne i zarazem kluczowe dla nowej fabryki urządzenie: tzw. propan-propylen splitter. Urządzenie zostało załadowane na ciężarowiec w chińskim porcie Zhangjiagang na początku stycznia br. Waży 889 ton i ma wysokość 96 m.

W ramach inwestycji powstaje zakład produkujący propylen i polipropylen wraz z infrastrukturą logistyczną, a także nowy terminal przeładunkowo-magazynowy, który będzie mógł przyjmować duże statki. Ta inwestycja ma również znaczenie dla gospodarki morskiej .

„Polimery Police” są odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie surowca zarówno w Polsce, jak i na świecie. – Trzeba powiedzieć, że bliskość granicy z Niemcami powoduje to i można to już chyba powiedzieć, że są prowadzone już dosyć zaawansowane rozmowy, na temat możliwości sprzedaży części produkcji polipropylenu do Niemiec – powiedział dr hab. Leonard Rozenberg, prof. ZUT, ekonomista.

Polipropylen, który będzie produkowany w Policach, to jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych. Jest stosowane m.in. w produkcji części samochodowych, opakowań czy sprzętu medycznego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest koreańska firma Hyundai Engineering. Co ważne, da ona nawet 400 miejsc pracy i ponad tysiąc w firmach kooperujących.

– Żeby ta marża zostawała w Polsce, żeby wytwarzać produkt, który spowoduje, iż nie będziemy importerem tworzyw polipropylenu, a będziemy eksporterem – tłumaczył dr Wojciech Wardacki, prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., wyp, arch.

Zakończenie budowy planowane jest pod koniec przyszłego roku, a uruchomienie fabryki w pierwszy kwartale 2023 roku.

Port Morski Police. Transport Splittera do Polimery Police

Źródło TVP 3 Szczecin film Grupa Azoty

Related posts

Trwa budowa gazociągu Goleniów-Lwówek

Admin

UE/ Zachodniopomorski Poseł do PE Joachim Brudziński zabrał głos podczas debaty na temat międzynarodowego transportu morskiego

JK

Talent z regionu na EURO. Kozłowski najmłodszym uczestnikiem w historii mistrzostw

AB

UE/ Komisja Europejska przyjęła projekt tzw. taksonomii, który uwzględnia gaz i energię nuklearną 

AZ

Dotacje ministerstwa na budowę obiektów sportowych

AZ

Kolejne protesty w sprawie trasy przyszłej obwodnicy Polic

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie