9.6 C
Szczecin
25 kwietnia 2024
Naukowcy ze Szczecina badają wpływ mutacji SARS-CoV-2 na przebieg zakażenia
Miasto Szczecin Nauka Zdrowie

Naukowcy ze Szczecina badają wpływ mutacji SARS-CoV-2 na przebieg zakażenia

Badania nad wpływem mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 na przebieg wywołanej nim choroby prowadzą naukowcy ze Szczecina. Chcą m.in. stworzyć model, który pozwoliłby przewidzieć ciężkość przebiegu zakażenia.

„Pierwsze zadanie (realizowane w projekcie) to sprawdzenie, jak diagnostyka serologiczna, którą robimy w ramach projektu marszałkowskiego (przebadania mieszkańców Zachodniopomorskiego pod kątem przeciwciał – PAP) przekłada się na ciężkość przebiegu zakażenia” – powiedział w środę dziennikarzom lekarz naczelny ds. COVID-19 w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski.

Dodał, że kolejne zadania, realizowane z Zakładem Genetyki Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego polegają na sprawdzeniu zmienności molekularnej, sekwencji genetycznej wirusa. „Patrzymy, czy mamy nowe warianty, ale patrzymy też, czy mamy nowe mutacje, i czy te mutacje przekładają się na ciężkość przebiegu zakażenia” – wyjaśnił lekarz.

Wskazał, że prowadzone badania nie mają być nadzorem molekularnym nad wprowadzeniem nowych wariantów.

„Chcemy sprawdzić, czy ta zmienność genów wirusa, genomu wirusa przekłada się na ciężkość choroby” – podkreślił prof. Parczewski, dodając, że badacze dysponują najnowszymi technologiami sekwencjonowania DNA.

Naukowcy będą też wykorzystywać sztuczną inteligencję do połączenia danych uzyskanych z badań przeciwciał z danymi molekularnymi i dotyczącymi przebiegu choroby w płucach.

„Będziemy więc oceniać, jak się zmienia zapalenie płuc, czy jest ono cięższe czy też łagodniejsze, czy jest go więcej czy mniej, metodą sztucznej inteligencji, i będziemy łączyć te wszystkie dane, aby zrobić model, który spróbuje przewidywać ciężkość zakażenia i pomoże w decyzjach terapeutycznych” – przekazał prof. Parczewski.

Jak wyjaśnił kierownik Zakładu Genetyki Sądowej PUM dr hab. Andrzej Ossowski, w sekwencjonowaniu całych genomów materiału genetycznego wirusa z powodzeniem sprawdza się technologia NGS (ang. next generation sequencing – sekwencjonowanie następnej generacji), stosowana przez genetyków do identyfikacji osobniczej.

„Technologia NGS pozwala na masowe sekwencjonowanie; dzięki temu podczas jednej reakcji jesteśmy w stanie przeanalizować 80 próbek pobranych od pacjentów. Na dziś mamy ok. 160 pełnych genomów wirusa (od 160 pacjentów). Jest to obecnie jedna z większych baz w Polsce” – powiedział dr hab. Ossowski.

W Zachodniopomorskiem badacze potwierdzili trzy przypadki brytyjskiego wariantu koronawirusa.

„Widzimy już, że nie ma za dużo wariantów brytyjskich – konkretnie trzy, czyli nie jest u nas zbyt częsty. Widzimy też jednak, ze wirus mutuje, zmienia się i że powstają takie mutacje, które mogą zwiększać zakaźność” – dodał prof. Miłosz Parczewski. Wskazał, że jedna z osób chorowała ciężej i zmarła, choroba kolejnej przebiegała skąpoobjawowo, a trzecia z nich chorowała ze średnio ciężkimi objawami.

Zaznaczył, że wnioski z badania będzie można wyciągnąć po uzyskaniu 450-500 sekwencji od pacjentów.

Projekt „Opracowanie nowoczesnych technologii laboratoryjnych, informatycznych i bioinformatycznych dedykowanych diagnostyce i prewencji zakażeń SARS-CoV-2” finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło PAP Fot. Radio Szczecin

Related posts

Żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej uratowali ludzkie życie

KM

Jakość egzaminów maturalnych nie ucierpi z powodu obostrzeń epidemicznych

Admin

Zachodniopomorskie/ Dodatkowe pociągi na 28. festiwal Pol’and’Rock 2022

AZ

Premier o Zachodniej Obwodnicy Szczecina i uprzemysłowieniu regionu

KM

Ponad 32 mln zł dla szpitali klinicznych m.in. na zakup sprzętu

AZ

Szczecin/ Kandydaci z listy PiS apelują, aby marszałek Grodzki zrzekł się immunitetu

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie