5.7 C
Szczecin
29 marca 2024
Cyfryzacja w dobie pandemii. Rządowe pieniądze na zakup m.in. tabletów czy laptopów
Miasto Szczecin Nauka

Cyfryzacja w dobie pandemii. Rządowe pieniądze na zakup m.in. tabletów czy laptopów

Komputery dla uczniów i nauczycieli czy e-recepty dla pacjentów. Cyfryzacja okazała się sposobem na przetrwanie w czasie pandemii. Dzięki rządowemu programowi „Zdalna szkoła”, na który Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczyło 180 milionów złotych – nauka w czasie pandemii byłaby wręcz niemożliwa.

Obecnie w regionie, nauczanie zdalne i hybrydowe – w części lub w całości – dotyczy 5 placówek. Oprócz Zespołu Szkól Morskich w Darłowie, to także Szkoła Podstawowa nr 17 w Koszalinie, Zespół Szkół Rolniczych w Świdwinie, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu, a także Zespół Szkół im. Łukasiewicza w Policach. – Nauczyciele, jakby organizują swoje zajęcia zdalne, wykorzystują swoje kamery internetowe, wykorzystują te platformy do kontaktu z uczniem, czyli ten kontakt odbywa się w wirtualnej rzeczywistości – wyjaśnia Magdalena Miszke, dyr. ZSM w Darłowie.

Sprawnemu prowadzeniu zajęć online służy program Ministerstwa Cyfryzacji „Zdalna szkoła” i jego druga edycja „Zdalna szkoła+”. Do końca września – samorządy mogą się starać o pieniądze na zakup m.in. tabletów czy laptopów dla uczniów i nauczycieli. Dofinansowanie wynosi od 35 do 165 tysięcy złotych.

– Tutaj apel do tych samorządów, które jeszcze nie skorzystały, żeby zrobiły to jak najszybciej. Ten sprzęt na pewno się przyda albo w szkole, albo jak będzie konieczność prowadzenia lekcji zdalnych – będzie on mógł być rozdysponowany dla uczniów – podkreślił Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Lekcje w sieci to tylko początek zmian. Epidemia koronawirusa sprawiła, że internetowa aktywność Polaków – w jeszcze większym stopniu niż wcześniej – nabrała tempa. Przykładem może być – bijący rekordy popularności „profil zaufany”, czyli elektroniczne potwierdzenie tożsamości, które otwiera możliwość załatwienia spraw urzędowych – bez wychodzenia z domu.

– Są to takie usługi, jak możliwość złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego, możliwość pobrania odpisu aktów stanu cywilnego, możliwość zgłoszenia narodzin dziecka, ale także wiele innych usług realizowanych chociażby przez Internetowe Konto Pacjenta – zaznaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Z „profilu zaufanego” korzysta już ponad 8 milionów Polaków. 600 tysięcy założyło go tylko w lipcu i sierpniu, a od początku roku – po takie rozwiązanie sięgnęło przeszło 3 miliony osób. Dzięki temu można m.in. umówić i przeprowadzić „medyczną telewizytę” czy zrealizować e-receptę. W całym kraju lekarze wystawili już ponad 2 miliony elektronicznych recept.

Cyfryzacja życia publicznego obejmuje coraz więcej aspektów. Już za kilka miesięcy zmiany czekają kierowców. Od 5 grudnia prawo jazdy będzie można zostawić w domu. Dane i uprawnienia kierowcy podczas kontroli drogowej będą sprawdzane w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Źródło: TVP3 Szczecin Fot. Pixabay

Related posts

Stocznia w Szczecinie bez pomocy miasta. Radni apelują do Prezydenta o działania

Admin

Zbigniew Bogucki nowym wojewodą zachodniopomorskim

Admin

Przeszkolenie i praca. Grupa Azoty pomoże repatriantom

Admin

Remondis wstrzymuje odbiór odpadów zielonych

Admin

Między nauką a sztuką. Niezwykła wystawa w Trafostacji Sztuki w Szczecinie

Admin

Miasto Szczecin dofinansuje niemiecką firmę?

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie