2.5 C
Szczecin
24 kwietnia 2024
"Szczecińska Czajka" i brak odpowiedzi prezydenta Piotra Krzystka
Miasto Szczecin Polityka

„Szczecińska Czajka” i brak odpowiedzi prezydenta Piotra Krzystka

Radni Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie kierują szereg pytań do prezydenta miasta Piotra Krzystka w sprawie zrzutu ścieków do Odry przy ul. Zapadłej. Sprawę w weekend nagłośnili wędkarze, którzy opublikowali w internecie film ze zdarzenia.

– Piotr Krzystek w ostatnich wyborach oficjalnie poparł kandydaturę Trzaskowskiego. Widać, że ta współpraca przełożyła się na te same nieudolne działania i dziś mamy w Szczecinie również problem z wyciekiem ścieków bytowych, co nie powinno mieć miejsca. Ma to tragiczne, katastrofalne skutki dla środowiska. Zastanawia nas, czy władze miasta (Bezpartyjni i Koalicja Obywatelska) zaradzą tym problemom, czy są one związane z usterkami technicznymi infrastruktury pompowni i oczyszczalni ścieków, ale przede wszystkim, czy ta procedura była legalna. Do tego mają wątpliwości również instytucje badające sprawę i kontrolujące działalność ZWiK – mówił przewodniczący klubu radnych PiS, Marcin Pawlicki.

Radni zauważyli również, że problem dotyczy również dużo szerszego obszaru, w tym niemodernizowanych sieci kanalizacyjnych.

Prawda jest taka, że system kanalizacji w naszym mieście nie jest w dobrym stanie. Od wielu lat nie był modernizowany, większość średnicy magistrali sieci ogólnospławnych jest niedostosowana. Jak wiemy – mieszkańców osiedli nam przybyło, a część sieci kanalizacji ogólnospławnej pamięta jeszcze czasy przedwojenne – powiedział Maciej Usarz, szczeciński radny PiS.

W złożonej interpelacji, radni proszą o wyjaśnienia i jasne stanowisko prezydenta. Mówią wprost, że mamy „szczecińską Czajkę”.

– Szczecinianie okrzyknęli ten proceder „szczecińską Czajką”. Zadając pytania w interpelacji, oczekujemy, że Pan prezydent Piotr Krzystek odpowie na te pytania. Jeśli tego nie zrobi, jeśli nie przedstawi swojego stanowiska w tej sprawie, to możemy uznać, że przyznaje się do popełnionych błędów – zaznacza Agnieszka Kurzawa, szczecińska radna PiS.

Treść interpelacji radnych PiS Marcina Pawlickiego, Agnieszki Kurzawy, Dariusza Mateckiego i Macieja Ussarza:

W ostatnich dniach dotarły do mieszkańców Szczecina niepokojące informacje, że w minioną sobotę przy ul. Zapadłej miał miejsce zrzut ścieków z kolektora przelewowego. Sytuacja została opisana za sprawą mediów społecznościowych i grupy wędkarskiej, na której zostało udostępnione nagranie z bezpośrednią relacją tego zdarzenia. Osoby, które były obecne na miejscu, opisują, że czuć było bardzo intensywny, nieprzyjemny zapach, a do rzeki wpływały ścieki komunalne, jak i odpady higieniczne. Wywołało to bardzo duże oburzenie wśród szczecinian, a co więcej nasze miasto zasłynęło tym niechlubnym procederem w całej Polsce.

Pojawiły się już w tej sprawie stanowiska i interwencje instytucji, które kontrolują prawidłowości tego rodzaju procedur, jak i sprawdzenia jakości wody. Prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, co do legalności ww. działań, a także trwa analiza dokumentów ws. pozwoleń wodno – prawnych. Jak dowiadujemy się od przedstawicieli instytucji, które podjęły interwencję w tej sprawie, pozwolenia wodno – prawne nie obejmują tego miejsca, w którym doszło do wypływu ścieków. Stąd też domniemanie, że tysiące litrów brudnej cieszy były zrzucone nielegalnie przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Ponadto z informacji ze strony ZWiK wynika, że podjęta w sobotę procedura była spowodowana dużymi opadami deszczu, co przyczyniło się do przepełnienia kolektora przelewowego. Jednak przedstawiciele instytucji, którzy zajęli się kontrolą sytuacji, zauważają, że opady wynosiły 5mm, co oznacza, że nie powinno dojść do takich nieprawidłowości.

W związku z powyższym, prosimy o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy miasto jest w stanie uniknąć tego rodzaju działań poprzez prace modernizacyjne kolektora przelewowego,
2. Czy prawidłowy jest stan techniczny urządzeń, jak i szero kopojętej infrastruktury pompowni „Górny Brzeg” oraz oczyszczalni Pomorzany,
3. Jakie kary i konsekwencje grożą miastu i ZwiK, jeśli okaże się, że podjęte działanie było nielegalne oraz czy są zabezpieczone na ten cel pieniądze,
4. Czy były badane próbki ścieków u ujścia kolektora przelewowego do Odry, w tym ChzT, BzT, Zawiesina Ogólna, Azotany i Fosforany? Jeśli tak, to proszę o podanie parametrów.
5. Jaki jest dobowy przepływ ścieków ogólnospławnych na kolektorze?
6. Ile razy w roku na terenie miasta Szczecin był zrzut ścieków do Odry i w jakich miejscach?
7. Dlaczego władze miasta Szczecina nie przekazywały informacji o tym procederze?

Apelujemy o podjęcie wszelkich działań przez Pana Prezydenta, jak i Zakład Wodociągów i Kanalizacji, które będą zapobiegać takim zdarzeniom w przyszłości.

Related posts

Szczecin/ Kilkanaście wystaw w planach Muzeum Narodowego na nowy rok

AZ

Kongres Morski: terminal kontenerowy w Świnoujściu jest niezwykle ważny dla regionu 

AZ

Kowalczyk na dłużej w Pogoni

JK

Zniesienie zakazu wstępu do części lasów w regionie

AZ

Budowa szkoły podstawowej na Warszewie

JK

MI: powstanie zespół ds. wypracowania porozumienia na rzecz funkcjonowania i rozwoju portów morskich

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie