13.4 C
Szczecin
29 marca 2024
Tańszy gaz od lipca. Niezależność energetyczna Polski przekłada się na spadek cen
Infrastruktura Miasto Szczecin Polska/Świat

Tańszy gaz od lipca. Niezależność energetyczna Polski przekłada się na spadek cen

Setny transport gazu do Świnoujścia i budowa gazociągu Baltic Pipe. To strategia rządu, której celem jest niezależność energetyczna Polski. Niezależność, która już teraz ma realny wpływ na spadek cen gazu. Od lipca płacimy mniej o 10,5 procenta. Jak to przekłada się na portfele zwykłych Polaków?

Obniżka cen gazu jest możliwa m.in. dzięki zwrotowi od rosyjskiej spółki Gazprom blisko 6 miliardów złotych. Dzięki temu, każdy Polak odczuje ją w swoim portfelu.- Całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna, to jest prawie 18 procent. Przez te lata dla zwykłego gospodarstwa domowego, dla zwykłego domu, dla zwykłej rodziny, która ogrzewa dom, która gazu używa do gotowania, to jest prawie 1800 złotych oszczędności – mówił 1 lipca Andrzej Duda, prezydent RP ubiegający się o reelekcję.

Halina Sadłowska z Nowogardu już planuje zmianę ogrzewania mieszkania, bo jak mówi to dla niej olbrzymia oszczędność.

– Bardzo się cieszę, bo jestem emerytką i mam w planach wymienić sobie centralne ogrzewanie węgielne na gazowe i będzie mnie na to stać – mówi Halina Sadłowska, mieszkanka Nowogardu.

Zadowolenia nie kryje także prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Gardno” w Nowogardzie, w której mieszkania ogrzewane są gazem. Spółdzielnia rocznie na gaz wydaje blisko 3 miliony złotych. Dzięki obniżce zaoszczędzi około 150 tysięcy złotych, w tym zaoszczędzą również mieszkańcy. – Ci, których zaopatrujemy w ciepło z naszych lokalnych kotłowni, mogą liczyć na obniżki rzędu 70-80 złotych w rozliczeniu rocznym – powiedział Jana Smolira, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Gardno” w Nowogardzie.

W gaz inwestuje także coraz więcej rolników. Ogrzanie budynków gospodarczych błękitnym paliwem jest nie tylko tańsze, ale też bardziej ekologiczne. – Na pewno sporo ludzi zdecyduje się na założenie ogrzewania gazowego, jeżeliby byłaby taka możliwość, bo my tu nie mamy w tej chwili gazu ziemnego, mamy gaz w butlach – mówi Dariusz Olejnik, rolnik z Ostrzycy. Tym bardziej że ceny gazu z roku na rok są coraz niższe. Od 2015 roku spadły już o prawie 18 procent, a to oznacza nie tylko więcej pieniędzy w kieszeniach indywidualnych odbiorców, ale też korzyści dla firm, przede wszystkim tańszą produkcję.

– Tam to są już wymierne korzyści w postaci nawet setek tysięcy złotych. Mówię o tych największych przedsiębiorstwach, więc rzeczywiście tak w układzie mikro, jak i globalnym, nasza gospodarka to z pewnością odczuje – tłumaczy ekonomista dr hab. Jarosław Korpysa, prof. US.

Obowiązujący kontrakt gazowy z Rosją, Polska zawarła 23 lata temu. Następnie w 2010 roku przedłużył go wicepremier Waldemar Pawlak. Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła, że ani Pawlak, ani PGNiG nie wykorzystali w pełni możliwości negocjacyjnych ze stroną rosyjską. Polska przez lata musiała kupować określoną ilość gazu niezależnie od potrzeb i w cenie wyższej niż np. Niemcy. – Nam się dosyć długo udawało wmawiać, że to jest cena rynkowa. Okazało się, że to jest nieprawda i to jest absolutny i całkowicie obiektywny dowód na to, że Gazprom zawyżał cenę dla Polski – podkreślił ekonomista dr hab. Leonard Rozenberg, prof. ZUT. Kontrakt jamalski odchodzi w zapomnienie. Rząd już zdecydował, że kończący się w 2022 roku kontrakt nie będzie przedłużony.

Źródło: TVP 3 Fot. PGNiG

Related posts

Pracownicy inspekcji weterynaryjnej odznaczeni przez wojewodę

AZ

Przełomowe odkrycie szczecińskich naukowców

JK

W Dolicach powstanie centrum mieszkalno-opiekuńcze

KM

Postępy przy budowie tunelu w Świnoujściu

Admin

Drugi etap konkursu na nazwy nowych wysp na Zalewie Szczecińskim

Admin

Wybory prezydenckie 2020. Seniorzy, kobiety w ciąży głosują bez kolejki

Admin

Zostaw komentarz

Ta strona korzysta z plików cookie, aby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie